Paul Krugman: Trh s kryptomenami sa zmenil na „postmodernú pyramídovú hru“, tvrdí nobelista

Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu Paul Krugman v článku v New York Times opísal trh s kryptomenami ako „postmodernú pyramídovú hru“.
Kryptotrh sa zmenil na „postmodernú pyramídovú hru“, povedal hlavný ekonóm Paul Krugman v článku New York Times a veľkolepý krach, ktorý investori videli tento rok, ponúka šancu na federálnu reguláciu.Hlasný kryptokritik, ktorý predtým označoval digitálne aktívum ako „nový rizikový kapitál“, uviedol, že toto odvetvie ešte nevyvinulo produkty, ktoré by boli užitočné v reálnej ekonomike, a namiesto toho sa úspešne stavia medzi špičkové a seriózne.

„Podľa môjho názoru sa kryptomena stala akýmsi druhom postmodernej pyramídovej hry,“ napísal Krugman. „Odvetvie prilákalo investorov kombináciou technologického drbnutia a libertariánskeho šialenstva; časť tohto peňažného toku použila na predaj ilúzie slušnosti, ktorá prilákala ešte viac investorov. Teraz je kryptotrh príliš veľký a musí byť regulovaný.“

Jeho posledná salva proti kryptomenám prišla po páde stablecoinu Terra a detského tokenu Luna v máji, čo viedlo ku kolapsu krypto spoločností, ktoré pozastavili výbery zákazníkov alebo vyhlásili bankrot. Celková trhová kapitalizácia kryptomien odvtedy klesla na necelých 900 miliárd dolárov z maxima 3 biliónov dolárov v novembri minulého roka.

Krugman si tiež všimol minulý týždeň prejav podpredsedníčky Fedu Laely Brainardovej, ktorá uviedla, že nedávny výpredaj kryptomien vrhol svetlo na „vážne zraniteľné miesta vo finančnom systéme kryptomien“, keďže príťažlivosť decentralizovanej meny často urobila z kryptopriestoru spôsob, ako zakryť podvody, pranie špinavých peňazí a iné finančné trestné činy.

Platobné aplikácie Venmo a Cash App vám medzitým umožňujú vykonávať transakcie s digitálnou menou. A špičkové školy ponúkajú kurzy blockchainových aplikácií, vrátane Princeton, Harvard a MIT.

“Prečo tieto hlavné inštitúcie a ľudia kryli to, čo Brainard jasne uviedol, že ide o veľmi pochybné odvetvie?” Povedal Krugman.

No krach kryptomien v tomto roku by mohol byť skvelou príležitosťou na reguláciu, dodal laureát Nobelovej ceny za ekonómiu. Zatiaľ federálna vláda podnikla prvé kroky. V marci prezident Joe Biden podpísal výkonný príkaz o kryptomenách s cieľom upevniť kontrolu nad americkou vládou. A v júni dvaja senátori predložili návrh zákona, ktorým sa ustanovuje rámec regulácie.

Hoci Brainard vo svojom prejave priznala, že používanie kryptomien je na vzostupe, ešte nie je dostatočne veľké na to, aby poškodilo existujúci finančný systém. Podľa Brainarda to znamená, že teraz je ten správny čas na reguláciu odvetvia skôr, ako kryptomena začne hroziť pádom samotnej ekonomiky.

„Toto je veľmi dobrá rada. Dúfam, že to Fed a ďalší politici akceptujú,“ napísal Krugman.