Mzdy v SR v treťom štvťroku stúpli o 6,5 %

BRATISLAVA – Mzdy v predposlednom kvartáli tohto roka medziročne vzrástli o 6,5 %. . Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Od rastu miezd treba odpočítať

Mzdy boli v porovnaní s vlaňajškom vyššie vo všetkých odvetviach, najviac sa však na raste podpísali informačné technológie a finančníctvo. Všetky ekonomické činnosti s výnimkou administratívnych služieb dosiahli zároveň viac ako šesťpercentné zvýšenie aj v porovnaní s 3. kvartálom predpandemického roka 2019.

Priemerná mesačná mzda na Slovensku bola v 3. kvartáli tohto roka na úrovni 1185 eur. Medziročne sa tak zvýšila o 72 eur. Vyššia inflácia však pohltila časť zvyšovania miezd, ale aj tak si udržali rastúci trend, reálna mzda medziročne vzrástla o 2,5 %. Sezónne očistená priemerná mzda sa oproti 2. štvrťroku tohto roka zvýšila o 0,6 %.

Medziročný rast miezd najviac potiahli odvetvia ako informácie a komunikácia, kde platy vzrástli v priemere o 11,5 %, či finančné a poisťovacie činnosti (nárast o 8,3 %). Tempo rastu ovplyvnili aj činnosti v oblasti nehnuteľností (nárast o 12,9 %) a vďaka vyplateným odmenám a nadčasom za prácu počas pandémie aj platy v odvetví zdravotníctva a sociálnej pomoci (o 9,9 %).

Priemerná mzda vzrástla všade, v 11 odvetviach však bola nižšia, než je celoslovenský priemer. Najnižší rast (o jedno percento) zaznamenali štatistici v administratívnych službách a relatívne najrýchlejšie rástli mzdy v ubytovacích a stravovacích službách (o 14,6 %). “V porovnaní s obdobím pred pandémiou si pracovníci tohto odvetvia polepšili o 110 eur mesačne, napriek tomu však stále majú najnižšiu priemernú mzdu spomedzi všetkých odvetví ekonomiky, ktorá ako jediná neprekročila hranicu 800 eur,” poznamenali štatistici.

V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou (3. štvrťrok 2019) rástli nominálne platy od 1,3 % v administratívnych službách až po 17,2 % v prípade zdravotníctva a sociálnej pomoci.

Čo sa týka regiónov, vyššia než celoslovenská priemerná mzda bola iba v Bratislavskom kraji (1429 eur). Nasledoval Trnavský kraj s 1146 eurami. V siedmich krajoch presiahol priemerný hrubý zárobok úroveň 1000 eur. Prešovský kraj zostáva naďalej regiónom s najnižšou priemernou mzdou (945 eur). Vo všetkých krajoch však bola mzda medziročne vyššia, najvyšší prírastok zaznamenali štatistici v Košickom kraji (o 10,7 %) a najnižší v Banskobystrickom (o päť percent).

Od začiatku roka v porovnaní s vlaňajškom dosiahla priemerná mesačná mzda hodnotu 1170 eur. Medziročne sa zvýšila o 6,8 %.