Karvaš: opus magnum “Základy hospodárskej vedy”

BRATISLAVA  – Opus magnum slovenského ekonóma Imricha Karvaša je monografia “Základy hospodárskej vedy.”

Magnum opus alebo opus magnu, z latinčiny veľké dielo,  označuje hlavné, vrcholné alebo najznámejšie dielo určitého autora, napríklad spisovateľa, ekonóma, filozofa, maliara alebo skladateľa .

Profesor  JUDr. Imrich Karvaš bol slovenský národohospodár, právnik, vysokoškolský pedagóg. Počas druhej svetovej vojny prvý guvernér Slovenskej národnej banky. Podporoval protinacistický odboj a Slovenské národné povstanie. Väznili ho nacisti. Po druhej svetovej vojne sa venoval pedagogickej činnosti. Dňa 25. februára 2023 bude výročie jeho narodenia. Imrich Karvaš sa narodil 25. februára 1903.

Základy hospodárskej vedy 1, 2 pán profesor Imrich Karvaš zverejnil prvý raz v roku 1947. Druhé vydanie jeho monografie vydalo vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied VEDA.

Pán profesor Juraj Stern, napísal o monografii pána Imricha Karvaša: “Učebnica Základy hospodárskej veZáklady hospodárskej vedy 1, 2 je vyvrcholením a určitou syntézou Karvašovho teoretického odkazu.

Zacitujme  profesora Juraja Sterna: “Čitateľ sa môže presvedčiť, že už vtedy  malo ekonómov, ktorí dokázali držať krok s vývojom ekonomickej vedy vo svete a dôstojne sa do toho vývoja začleniť.”

Imrich Karvaš  napísal: Predmetom  ekonomickej vedy preto bude  štúdium činnosti človeka, ktorou si vedome zaobstaráva prostriedky na uspokojenie
svojich životných potrieb.

“Preto môžeme ekonomickú vedu de o  vedomej  definovať ako  ako náuku o vedomej ľudskej činnosti, zameranej na zaobstarávanie  a používanie a používanie prostriedkov potrebných na uspokojenie ľudských potrieb.

Ivana Lennerová, Ekonomická univerzita, Vladimír Bačišin, Kamienecpodoľská štátna univerzita, Ukrajina.