Čo týždeň dal: Prichádza koniec medvedej rally?

NEW YORK – Po hektickom minulom týždni si investori tento týždeň oddýchli. Väčšina svetových akciových indexov klesala a trh začína prehodnocovať ako dlho budú sadzby v reštriktívnom teritóriu.

V pondelok akciové trhy nadviazali na pokles z konca minulého týždňa a dostali sa do väčšej straty. Fundamentom, ktorý ťahal trhy nadol boli predchádzajúce výsledky veľkých technologických spoločností a prichádzajúce vystúpenie predsedu Federálneho rezervného systému v utorok. Stratég banky JPMorgan Chase & Co Marko Kolanovič v pondelok zopakoval, že investori by mali minulotýždňovú rallye vyvolanú Fed-om vymazať, pričom argumentoval tým, že dezinflačný proces v ekonomike môže byť len prechodný. Podľa ľudí oboznámených so situáciou, v pondelok vyšla správa, že USA sa pripravuje uvaliť 200 % clo na hliník vyrobený v Rusku už tento týždeň. Rusko je po Číne najväčším svetovým producentom hliníka. A pre americký trh je významným zdrojom tohto materiálu. Takéto vysoké clo by v skutočnosti ukončilo dovoz kovu z Ruska do USA. Najväčší verejne obchodovaný hedžový fond na svete sa pripravuje na odpredaj svojich pozícií na rozvíjajúcich sa trhoch. Podľa spoločnosti Man Group Plc, ktorá spravuje aktíva v hodnote 138 miliárd dolárov, nie je tohtoročná prudká rally rizikových aktív odôvodnená zlepšením základných ekonomických ukazovateľov a dôjde k jej zvratu.

V utorok sa akcie znova vrátili do pozitívnych koľají. Index S&P 500 obnovil svoj rast a zastavil dvojdňový pokles, ktorý bol spôsobený najmä prekúpenými podmienkami na trhu. Technologický Nasdaq 100 vzrástol o viac ako 2 % pod vedením gigantov Microsoft Corp. a Apple Inc. Podľa Michaela Feroliho zo spoločnosti JPMorgan Chase & Co. sa to, čo predseda Federálneho rezervného systému v utorok povedal, až tak veľmi nelíšilo od jeho minulotýždňových vyjadrení. Powell v podstate zdôraznil, že dezinflácia sa začala, má však pred sebou ešte dlhú cestu a ďalšie zvyšovanie bude pravdepodobne potrebné, ak trh práce zostane silný. Oveľa silnejšie ako očakávané údaje od americkej vlády v piatok ukázali, že zamestnávatelia v januári pridali 517 000 nových pracovníkov, zatiaľ čo nezamestnanosť klesla na 3,4 %, čo je najnižšia miera od roku 1969. Powell povedal, že táto správa len ukazuje prečo si guvernéri myslia, že pôjde o proces, ktorý bude trvať dlhší čas.

Výrazne ovplyvnil stredajšie obchodovanie výpredaj akcií technologických spoločností. Tie sa prepadali po vyjadreniach niektorých guvernérov centrálnych bánk na momentálnu situáciu v ekonomike. Od prezidenta newyorskej centrálnej banky Fed Johna Williamsa bolo posolstvo jasné. Politika bude musieť byť ešte nejaký čas reštriktívna. Tieto poznámky len dodali vierohodnosť nedávnemu obchodu na trhu s opciami na úrokové sadzby. Tam sa objavilo niekoľko veľkých stávok na to, že referenčná sadzba Fedu dosiahne 6 %. To je takmer o percentuálny bod viac, ako je konsenzus. Index S&P 500 klesol o viac ako 1 %, čím takmer zlikvidoval svoje zisky z predchádzajúceho dňa. Obchodovanie s tureckými akciami, futures a opčnými kontraktmi bolo stredu zastavené a bude obnovené 15. februára, uvádza vo vyhlásení Borsa Istanbul. Po dvoch ničivých zemetraseniach jej hlavný akciový index, zmazal hodnotu 35 miliárd USD a smeroval k najhoršiemu týždennému výkonu od globálnej finančnej krízy v roku 2008.

 

Vo štvrtok sme sa opäť obchodovali nižšie. Wall Street nenašla veľa dôvodov prečo by akcie mali znova rásť. Vyššie výnosy na dlhopisoch a holubičie vyjadrenia predstaviteľov centrálnej banke v USA nepomáhali akciám k rastu. Najnovší prieskum Americkej asociácie individuálnych investorov ukázal, že americkí retailoví investori sa prvýkrát od apríla zmenili na býkov, pričom rozpätie býkov a medveďov vzrástlo na 12,5 z -4,7 pred týždňom. Podiel investorov s medvedím názorom na najbližších šesť mesiacov klesol na 25 %, čo je najmenej od novembra 2021. Podľa odhadov spoločnosti JPMorgan Chase & Co. odvodených z verejných údajov búrz tvorili retail obchody koncom januára 2023 23 % celkového objemu trhu, čo je nad predchádzajúcim maximom 22 % dosiahnutým počas meme mánie v roku 2021. Analytici na tieto správy reagujú skôr negatívne. Vzostup retail obchodníkov označujú ako koniec tejto bear market rally a predpokladajú opätovný pokles cien akcií.

Počas piatku sme zaznamenali výpredaj amerických štátnych dlhopisov v dôsledku špekulácií, že úrokové sadzby budú vyššie dlhší čas. Januárový index spotrebiteľských cien, ktorý má byť zverejnený v utorok, bude veľmi pozorne sledovaný, najmä po zverejnení veľmi dobrých údajov z trhu práce. Najviac sledované 10-ročné výnosy smerovali k najväčšiemu týždňovému nárastu od decembra a sadzba dvojročného dlhopisu prekročila 4,5 %. Tieto pohyby zaťažili technologický sektor, v dôsledku čoho Nasdaq 100 klesal z pomedzí všetkých indexov najviac.

 

Predstavitelia Fedu pritom zostali pri pôvodnom scenári a varovali, že dobré podmienky na trhu práce by si mohli vyžiadať vyššie sadzby, ako sa v súčasnosti očakáva. Ropa zaznamenala najväčší týždenný nárast za posledné štyri mesiace po tom, ako Rusko uskutočnilo plánované zníženie ťažby v reakcii na západné sankcie v oblasti energetiky. West Texas Intermediate po tomto oznámení vzrástol nad 80 USD za barel. Zníženie bolo prvým väčším vplyvom na ruskú produkciu v dôsledku rozsiahlych sankcií, ktoré boli uvalené na ťažbu v krajine.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku ročná miera inflácie v Nemecku, ktorá sa v januári 2023 zvýšila na 8,7 % zo 8,6 % v predchádzajúcom mesiaci. V porovnaní s predchádzajúcim mesiacom index spotrebiteľských cien vzrástol o 1 %. Britská ekonomika v poslednom štvrťroku 2022 medziročne vzrástla o 0,4 %, čo je najslabší údaj od prvého štvrťroka 2021. Ročná miera inflácie v Číne v januári 2023 vzrástla na 2,1 % z decembrových 1,8 %. Na medzimesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v januári zvýšili o 0,8 %. Konsenzus bol na úrovni 0,7 %. Miera nezamestnanosti v Kanade sa v januári 2023 ustálila na úrovni 5 %, čo je len tesne pod rekordne nízkou hodnotou 4,9 % zaznamenanou v júni a júli 2022. Austrálska centrálna banka na svojom februárovom zasadnutí zvýšila základnú úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 3,35 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                 +1,62 %

DOW JONES:        -1,11 %

NASDAQ:               -2,41 %

DAX:                       -1,09  %

Euro Stoxx 50:     -1,41 %

NIKKEI:                   +0,59 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              +6,54 %

DOW JONES:     +2,18 %

NASDAQ:            +11,96 %

DAX:                     +9,94 %

Euro Stoxx 50:  +10,66 %

NIKKEI:                +6,04 %

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.