OSN: A. Guterres radí neinvestovať do ťažby uhlia

PEKING – Generálny tajomník OSN António Guterres počas prejavu na Medzinárodnom finančnom fóre v Pekingu vyzval svetových vodcov, aby prestali investovať do uhoľného priemyslu. 

Podľa neho je potrebné investovať do obnoviteľných zdrojov energie, čo povedie k postupnému ukončeniu používania uhlia. Guterres pripomenul, že Južná Kórea sa zaviazala zastaviť financovanie uhoľných elektrární v zámorí, a vyjadril nádej, že krajiny G7 a ďalší vodcovia budú nasledovať ich príklad.

Minulý týždeň sa na stretnutí ministrov ekológie, klímy a životného prostredia G7 zaviazali, že prestanú používať uhlie v súlade s cieľmi stanovenými v Parížskej klimatickej dohode z roku 2015.

V komuniké po stretnutí však bolo rozhodnutie menej prísne. Zatiaľ boli obmedzené iba vládne investície do uhoľných projektov.

Ako je uvedené v materiáli, prognózy na tento rok ukazujú, že spotreba uhlia u troch najväčších spotrebiteľov bude iba rásť. Americké elektrárne teda vykážu rast o 16 percent a Čína napriek prísľubom, že v budúcnosti zníži ich použitie, mieni spáliť rekordné množstvo tohto paliva.

Medzinárodná energetická agentúra (IEA) predtým varovala, že emisie oxidu uhličitého tento rok stúpnu takmer o päť percent, čo je druhý najvyšší nárast v histórii. Hlavným faktorom rastu bude zvýšenie spotreby uhlia.