Nemecko: zvýšenie závislosti od zemného plynu

BERLÍN – Plány Nemecka na postupné zrieknutia sa uhlia a jadrovej energie by mohli viesť k jej nedostatku. Na zaplnenie diery, ktorú zanechalo odstavenie šiestich jadrových elektrární, by bolo treba pridať asi 18 gigawattov alebo o 60 percent viac kapacity plynu.

Krajina tiež plánuje do roku 2030 vyradiť zhruba polovicu svojich uhoľných elektrární. Nové čerpacie stanice budú nevyhnutné, píšu noviny. Vláda však môže ťažko hľadať investície potrebné na rozšírenie kapacity zemného plynu. Takéto zariadenia budú generovať príjem hlavne počas prepätia dopytu, keď sú obnoviteľné zdroje energie nedostatočné, tvrdia odborníci.

Podľa Sabriny Kernbichlerovej, analytičky energie v spoločnosti S&P Global Platts, to zvýši ceny elektriny v Nemecku. Krajina navyše zvýši svoju závislosť od plynu.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v máji vyzvala na skoré dokončenie výstavby zariadenia Nord Stream 2, pretože táto krajina nevyhnutne potrebuje plyn. Takmer polovica zemného plynu dovážaného do EÚ je z Ruskej federácie. V dôsledku chladnej zimy 2020 – 2021 sa dodávky plynu do Európy z Ruska zvýšili takmer o 30 percent, zatiaľ čo obsadenie zásobníkov plynu v EÚ prudko pokleslo.