Bielorusko: sankcie USA za presmerovanie lietadla

WASHINGTON – USA pozastavili dvojstrannú dohodu o leteckej doprave s Bieloruskom ohľadne incidentu spoločnosti Ryanair a pripravia nové sankcie proti Lukašenkovmu režimu, uviedla hovorkyňa Bieleho domu Jen Psaki.

Sankcie v oblasti leteckej dopravy znamenajú stratu poplatkov za prelet nad územím Bieloruska. Krajina môže o rok prísť o 200 – 300 mil. USD. Ruská federácia poskytne úver Bielorusku v hodnote 500 mil. USD. Ide o druhú tranžu z celkového množstva 3 mld. USD. Bielorusko môže vďaka incidentu prísť o mnohé zahraničné investície.

Po pristátí lietadla bieloruská tajná služba zatkla novinára Romana Pratasievič a jeho priateľku Sofiu Sapegu. Lídri Európskej únie vyzvali Bielorusko, aby ich prepustili.

Bielorusko zmenilo let linky spoločnosti Rynair. Dispečeri v nedeľu 23. mája 2021 o 12.33 požiadali pilotov, aby pristáli na letisku v Minsku. Tvrdili, že dostali mail, ktorý hovorí o tom, že na palube lietadla je výbušnina. Mail o tomto fakte prišiel o 12.56. V časoch Sovietskeho zväzu o podobnom prípade existovala anekdota. Predseda KGB Jurij Andropov na Politbyre ÚV KSSZ prišiel s návrhom zrušiť časové pásma. Členovia sa ho pýtali prečo? Volal som Jánovi Pavlovi II. hodinu po atentáte. Nech sa uzdraví. Bola hodina pred atentátom.

„Nútené presmerovanie komerčného letu spoločnosti Ryanair medzi dvoma členskými štátmi EÚ Bieloruskom pod falošnou zámienkou a následné zatknutie bieloruského novinára Romana Protaseviča je priamym porušením medzinárodných noriem,“ uvádza sa vo vyhlásení Bieleho domu.

USA sa pripojili k verejnému odsúdeniu týchto udalostí v OSN, OBSE, Medzinárodnej organizácii civilného letectva (ICAO), G7 a NATO. „Budeme naďalej vyzývať tieto orgány, aby prijali opatrenia proti Lukašenkovmu režimu za porušenie medzinárodných noriem a podkopávanie demokracie a ľudských práv,“ zdôraznila Psaki.

USA pozastavujú dohodu medzi USA a Bieloruskom o leteckých službách z roku 2019, uviedla hovorkyňa Bieleho domu. Ministerstvo zahraničia vydalo varovanie pre občanov USA, v ktorom ich vyzýva, aby necestovali do Bieloruska. Federálny úrad pre letectvo vydal pilotné oznámenie, v ktorom odporúča americkým osobným dopravcom, aby pri zvažovaní letov v bieloruskom vzdušnom priestore postupovali mimoriadne opatrne.

Psaki tiež uviedol, že 3. júna 2021 USA znovu zavedú sankcie proti deviatim bieloruským štátnym podnikom (predtým to boli správy o spoločnostiach Belneftekhim, Bieloruský dom pre obchodovanie s ropou, Belneftekhim USA Inc., Belshina, Grodno Azot, Grodno Khimvolokno. “,”Lakokraska”, “Naftan” a “Polotsk-Steklovolokno”- BelaPAN.). V dôsledku tohto opatrenia bude občanom USA zakázané „obchodovať s týmito organizáciami, ich majetkom alebo záujmami o ne“.

Okrem toho hovorkyňa pokračovala, USA v spolupráci s EÚ a ďalšími partnermi a spojencami vypracúvajú zoznam cielených sankcií proti kľúčovým členom Lukašenkovho režimu v súvislosti s pokračujúcim porušovaním ľudských práv a korupciou, zmanipulované voľby v roku 2020 a udalosti z 23. mája.

“Ministerstvo financií vypracuje pre prezidenta nový dekrét, ktorý zváži, že dá USA rozšíreniu právomocí ukladať sankcie na prvky Lukašenkovho režimu, jeho podpornej siete a tých, ktorí podporujú korupciu, porušovanie ľudských práv a útoky na demokraciu.” Ministerstvo spravodlivosti vrátane FBI úzko spolupracuje na tejto otázke s našimi európskymi kolegami, “uviedol Psaki.

“Tieto opatrenia prijímame spolu s našimi partnermi a spojencami, aby bol režim zodpovedný za jeho činy a aby sme preukázali náš záväzok voči ašpiráciám obyvateľov Bieloruska. Vyzývame Lukašenka, aby povolil dôveryhodné medzinárodné vyšetrovanie udalostí z 23. mája,” okamžite prepustiť všetkých politických väzňov a nadviazať komplexný a skutočný politický dialóg s vodcami demokratickej opozície a skupinami občianskej spoločnosti, ktorý povedie k slobodným a spravodlivým prezidentským voľbám pod záštitou a kontrolou OBSE, “uviedla hovorkyňa Bieleho domu.