Dovoz tovaru naďalej prudko rastie, vývoz brzdí hnací motor ekonomiky – automobilový priemysel

RATISLAVA – Schodok zahraničného obchodu v apríli 2022 druhýkrát za posledných desať rokov prekročil rekordnú hranicu 500 mil. eur.

Negatívne ho dlhodobo ovplyvňuje predovšetkým vysoká hodnota dovozu zemného plynu spôsobená rastúcou cenou tejto komodity.

Podľa Štatistické úradu zo Slovenska sa v apríli 2022 podľa predbežných výsledkov vyviezol tovar v hodnote 7,7 mld. eur, pri medziročnom raste o 5,5 %. Rast vývozu pokračuje už šiesty mesiac, podporil ho najmä vyšší medziročný vývoz trhových výrobkov, medzi ktoré patria produkty viacerých významných slovenských priemyselných odvetví ako je spracovanie kovov, hutníctvo, gumárenstvo, ale tiež zvýšený vývoz výrobkov z ropy.

Dovoz tovaru na Slovensko vyskočil o 14,5 % na 8,2 mld. eur. Medziročný rast importu tovaru naďalej ovplyvňovali najmä vyššie ceny nakupovaného zemného plynu. Medziročný rast hodnoty dovozu pokračuje plynule od februára minulého roka, jeho tempo sa však od začiatku roka zmierňuje. Kým v januári to bolo takmer 30 %, v apríli je to už len necelá polovica.