Brexitánia bude ďalej hľadať ekonomické tempo

K dnešnému dňu snáď žiadna otázka nezaujíma všetky segmenty britskej spoločnosti ako budúcnosť ekonomiky krajiny po “rozvode” s Európskou úniou.

Keď v júni 2016 Británia prijala toto osudné rozhodnutie, dlho sa zdalo, že sa nepredpokladajú žiadne významné dôsledky pre národnú ekonomiku. Aj keď v tej dobe  po referende,  britská libra stratila svoju cenu, kým tempo rastu hruého domáceho produktu (HDP) v druhej polovici roku 2016 predstihlo dynamiku prvej polovice roka. A napriek niektorým prognózam a obavám niektorých ekonómov miera nezamestnanosti naďalej klesala.

Odborníci však poukazujú na to, že so všetkými optimistickými ekonomickými ukazovateľmi sa však predpoklad, že ekonomika dokáže vyhnúť následkom neistoty spojenej s Brexite, vždy vyzeral ako fatázia.
Po prudkom spomalení miery rastu HDP sa britská ekonomika zmenila zo svetového lídra na zaostávajúcu krajinu. Mnohí odborníci očakávajú, že Výbor pre menovú politiku (ILC) Bank of England, čo britská centrálna banka rozhodne zachovať základnú úrokovú sadzbu na 0,5%, pretože je príliš slabá dynamika hospodárskeho rastu, ktorý nedovolí, aby vyrovnať sa s vysokými nákladmi na požičanie na trhu.

Pozitívny vývoj krajiny v období po vyhlásení výsledkov referenda, britskí odborníci vysvetľujú niekoľkými faktormi. Vláda oslabila prísnu rozpočtovú politiku.  V auguste 2016 Bank of England znížila základnú úrokovú mieru na 0,25%. Okrem toho svetové hospodárstvo takmer súčasne vstúpilo do svojej prvej kolektívnej fázy dynamického rastu od svetovej finančnej krízy. Keďže britská ekonomika je otvorená, jej vývozcovia profitovali z vysokého zahraničného dopytu, najmä z Európskej únie, ktorá je určite najväčším obchodným partnerom Veľkej Británie.

Hospodárske dôsledky hlasovania v prospech odchodu z EÚ možno porovnať s rastúcim bolestivým účinkom zdanlivo bežného menšieho uhraznutia. Pokles kurzu libry šterlingov spôsobený výsledkami referenda spôsobil, že dovozy sú drahšie. Inflácia takmer počas celéo roku 2017 prekročila mieru rastu príjmov obyvateľstva. Aj keď v porovnaní s jeho najvyššou najvyššou hodnotou o 3,1% klesla, reálne príjmy obyvateľstva naďalej prakticky nerastú.

Dnes je mzda priemerného zamestnanca približne o 3% nižšia ako sa očakávalo, predpokladané pre toto obdobie v júni 2016, kedy sa zvýšili reálne príjmy obyvateľstva. Podporovatelia Breksita ktoré zdôrazňujú posúdenie veľkosti prostriedkov odpočítaných Spojené kráľovstvo v prospech EÚ, je užitočné vedieť, že celá ekonomika, to sa premieta do straty 350 miliónov libier príjmu týždenne, zatiaľ čo rast výdavkov domácností na úkor z ktorých je tvorená asi 60% HDP, sa spomalil.

To všetko postupne ovplyvnilo celkový rast ekonomiky. V prvom štvrťroku 2018 vzrástol HDP iba ​​o 0,1% – najnižšiu mieru od roku 2012. Podľa Národného štatistického úradu, nepriaznivé počasie na začiatku roka malo negatívny dopad na stavebníctvo, ale celkovo len obmedzený vplyv na celú ekonomiku. Oveľa dôležitejšie bolo skôr spomalenie globálneho hospodárstva, ktoré viedlo k poklesu vývozu Británie za posledné dve štvrťroky za sebou.

Viac ako polovica Britov, čo je maximálna miera od roku 2011, verí, že čoskoro sa očakáva ďalšie sprísnenie menovej politiky. Niektoré domácnosti sa v tomto ohľade zdajú preferovať vyplácanie dlhov alebo zvýšenie úspor, aby sa zvýšili výdavky. Komerčné investície sú v stave stagnácie, čo odráža rýchly prístup momentu, keď Spojené kráľovstvo opustí EÚ.

Mnohí ekonómovia sa teraz pýtajú, či Spojené kráľovstvo smeruje k plnohodnotnej recesii. Niekoľko nedávnych štúdií na túto tému nepridáva pozitívny výsledok. Po miernej dynamike v roku 2017 klesá priemyselná výroba. Maloobchodný predaj sa zvýšil, ale tento trend nám dáva zle pochopenie skutočného stavu agregátnej miery spotrebiteľských výdavkov. Stále viac sa vyjadruje názor, že vyhliadka na rast HDP v druhom štvrťroku roku 2018 v intervale “nešťastnej” 0,1-0,2% nevyzerá tak pesimisticky.

Ekonómovia experti považujú scenár, v ktorom sa britská ekonomika bude môcť zotaviť v krátkom čase, je nepravdepodobné, čo dokazujú viaceré vznikajúce trendy. Je teda zrejmé, že úroveň spotrebiteľskej dôvery zostáva nízka a obchodné investičné plány na najbližšie obdobie sú mimoriadne mierne. V rokoch 2018-1919 vláda zrejme bude aj naďalej sprísňovať menovú politiku, pretože potrebuje zrušiť rozpočtový deficit, najmä v súvislosti s novými prísľubmi venovať viac na zdravotníctvo. Zdá sa, že Veľká Británia je v období slabého rastu. A to aj napriek skutočnosti, že Brexit sa ešte neuskutočnil.