OPEC znovu získava kontrolu nad trhom s ropou

VIEDEŇ – Rovnováha medzi ponukou a dopytom na trhu s ropou sa môže kedykoľvek narušiť, čo povedie k prudkému skoku cien.

Bridlicová revolúcia doznieva a kontrola nad trhom s ropou je opäť v rukách OPEC. Tento názor zdieľajú aj niektorí lídri priemyselných spoločností, ktorí varujú pred možným rastom ceny tohto energetického zdroja v tomto roku. Bridlicové spoločnosti zarobili v roku 2022 veľa peňazí, ale rastúce náklady a tlak investorov na vyplácanie dividend stlmia rast ponuky v USA.

Slabý výhľad je zvrátením trendu, ktorý dominoval predchádzajúcej dekáde, keď sa verilo, že schopnosť rýchlo zvýšiť produkciu zmení bridlicový priemysel na nového stabilizujúceho producenta s trhovou silou a schopného konkurovať Saudskej Arábii.

„Myslím si, že v tomto odvetví sú teraz na čele tri krajiny a najbližších 25 rokov sa nič nezmení,“ povedal Scott Sheffield, výkonný riaditeľ Pioneer Natural Resources, najväčšej americkej nezávislej spoločnosti na výrobu bridlicovej ropy. Saudská Arábia je číslo jedna, Spojené arabské emiráty sú druhé a Kuvajt tretí.

Sheffield vystúpil na výročnej konferencii o energetickom priemysle CERAWeek v Houstone, na ktorej sa diskutovalo o tom, koľko ropy by sa dalo dodať na uspokojenie zvýšeného dopytu. Rick Mancrief, výkonný riaditeľ Devon Energy, ďalšieho popredného producenta bridlicovej ropy, povedal, že sa obáva ďalšieho zvýšenia cien, keďže dopyt rastie a globálne zásoby ropy sa zmenšujú.

“Sme na pokraji,” povedal v rozhovore pre FT. “Práve preto sa teraz len obávam, ale myslím si, že v nasledujúcich 12 mesiacoch sa veci stanú veľmi, veľmi vážne.”

„Znamená to, že OPEC znovu získa kontrolu nad trhom, ak štáty udržia produkciu na súčasnej úrovni? Sme zodpovední za 10 % svetovej produkcie ropy a OPEC plus Rusko predstavuje oveľa viac. Takže áno, majú väčšiu moc diktovať podmienky ako my.“

Minulý rok na pozadí vojenského konfliktu na Ukrajine ceny ropy Brent vyleteli na 130 dolárov za barel. Potom krajiny OPEC zvýšili produkciu, Rusko udržalo objem dodávok a štáty uvoľnili ropu zo strategických zásob. To všetko pomohlo stabilizovať trh.

Oživenie čínskej ekonomiky po zrušení politiky Zero Covid však vyvinie ďalší tlak na dodávateľov, ktorí budú ťažšie brániť zvýšeniu cien. Medzitým OPEC od novembra znižuje svoje kvóty o 2 milióny barelov denne v rámci dohody, ktorá vyvolala pokarhanie zo strany Spojených štátov.

Pripomienky od vedúcich pracovníkov z bridlíc prišli deň po tom, čo sa asi dva tucty z nich, vrátane Sheffielda, Mancriefa, Nicka Dell’Osso z Chesapeake Energy, Travisa Sticea Diamondback Energy, Vicki Hallab z Occidental Petroleum a Johna Hessa z Hess Corporation, stretli s generálnym riaditeľom Haythamom Al Gaisom. Minister Opec na súkromnej večeri v steakhouse v centre Houstonu. Na večeri sa zúčastnili aj dvaja predstavitelia ministerstva energetiky USA.

Večera sa podľa viacerých účastníkov stretnutia niesla v príjemnej atmosfére, na rozdiel od intenzívnejších stretnutí v predchádzajúcich rokoch, keď OPEC vnímal bridlicovú ropu ako hrozbu pre svoj vplyv na ropné trhy a ceny.

Vedúci predstavitelia z bridlíc sa pokúsili opýtať Al-Ghais, koľko voľných výrobných kapacít môže OPEC využiť. Okrem toho ponúkli vlastný odhad, koľko ďalších barelov by USA mohli tento rok vyprodukovať. Podľa jedného z účastníkov večere sa toto číslo pohybuje od 400 000 do 600 000 barelov denne.

Al Gais v utorok pre CERAWeek povedal, že krajiny OPEC potrebujú pomoc pri uspokojovaní rastúcej spotreby, pričom varoval pred vyššími cenami, ak iní výrobcovia budú naďalej potláčať investície smerom nahor a nadol.

„Už investujeme a povzbudzujeme a povzbudzujeme ostatných, aby investovali,“ povedal s odkazom na dlhodobé plány Saudskej Arábie, SAE a Kuvajtu na zvýšenie kapacity. Ale dodal: “Toto je globálna zodpovednosť, ktorú OPEC nemôže niesť sám.”

Podľa Al Gaisa, ak sa investície do prieskumu a ťažby na celom svete nezvýšia, „môžeme v budúcnosti čeliť výzvam týkajúcim sa energetickej bezpečnosti, a teda aj cenovej dostupnosti“.

Americká výroba sa pomaly spamätáva z kolapsu v roku 2020. Krajina v súčasnosti produkuje 12,4 milióna barelov dolárov denne, čo je výrazne pod úrovňou spred pandémie. Vedúci predstavitelia spoločnosti Shale uviedli, že produkcia bude v budúcnosti rásť pomalšie.

„Na obzore je plošina,“ povedal delegátom konferencie Ryan Lance, výkonný riaditeľ ConocoPhillips. “Myslím si, že to je jeden z problémov, ktoré budú mať USA – produkcia sa pravdepodobne na konci tohto desaťročia zníži.”

odľa šéfa Conoco by takýto výsledok pripomínal predchádzajúcu éru zvýšeného vplyvu OPEC na ropných trhoch.

„Podiel OPEC na trhu pravdepodobne vzrastie z dnešných 30 % na približne 50 %. Svet sa vráti do stavu, v akom bol v 70. a 80. rokoch, ak neurobíme niečo, aby sme túto trajektóriu zmenili.”