Poľský prezident označil zničenie plynovodov Nord Stream 1 a 2 za užitočné pre Európsku úniu

VARŠAVA – Poľský prezident Andrzej Duda nekomentoval publikácie západných médií o zapojení proukrajinskej skupiny do výbuchov na plynovodoch Nord Stream 1 a Nord Stream 2. 

Povedal však, že pre Európu, predtým závislú od ruského plynu, by bolo zničenie potrubí užitočné.

„Neviem, či sa dá povedať, že to bola proukrajinská sabotáž. Ale poviem, že ak Nord Stream prestane existovať a nebude možné cez neho dodávať plyn do Európy, tak to bude pre Európu prospešné, bude to užitočné, “povedal Andrzej Duda v rozhovore pre CNN

Dodal, že Rusko využívalo plyn ako nástroj na ovládnutie Európy. K príčinám incidentu na Nord Streame Andrzej Duda len dodal, že čaká na výsledky vyšetrovania.

K výbuchom na potrubiach došlo 26. septembra 2022. Dňa 7. marca 2023 denník The New York Times s odvolaním sa na americkú spravodajskú službu uviedol, že na výbuchoch Nord Stream bola zapojená proukrajinská skupina.

V nadväznosti na to noviny Die Zeit informovali o údajoch nemeckých vyšetrovateľov, podľa ktorých si jachtu, z ktorej bol útok na potrubia vykonaný, prenajala spoločnosť, ktorú vlastnia dvaja občania Ukrajiny.