Startup vo finále programu EIT Jumpstarter
KRAKOV – Viac ako stovka inovátorov cestovala do poľského Krakova, aby sa stala súčasťou veľkého finále prestížneho európskeho programu EIT Jumpstarter.
Medzi špičku v kategórii Urban mobility sa prebojoval aj slovenský startup Urbanti, ktorého cieľom je zefektívňovať komunikáciu medzi občanmi a samosprávami.
V utorok 29. novembra vyvrcholil šiesty ročník EIT Jumpstarter, inkubačného programu prevádzkovaného šiestimi komunitami Európskeho inovačného a technologického inštitútu (EIT). Tento ročník zahŕňal 42 finalistov, ktorí boli rozdelení do siedmich kategórií – Zdravie, Potraviny, Suroviny, Energia, Mestská mobilita, Výroba a Nový európsky Bauhaus, zameraný na udržateľné a inkluzívne životné priestory.
Úspech zaznamenali aj Slováci
V obrovskej medzinárodnej konkurencii zaznamenal úspech aj slovensko-holandský startup Urbanti, ktorý sa prebojoval do finále v kategórii Mestská mobilita. Jeho cieľom je zefektívňovať komunikáciu medzi občanmi a samosprávami. „Obce majú veľkú zodpovednosť za zatraktívnenie verejných priestorov, ale komunikácia s
občanmi a zainteresovanými stranami často nespĺňa očakávania.
Malé a stredné
Obce často nemajú dostatok personálu a zdrojov, aby to zvládli sami. Startup Urbanti pomáha tým, že umožňuje viackanálovú offline aj online komunikáciu a zabezpečuje tak, aby správni ľudia dostali správne informácie a šírenie informácií o projektoch vo verejnom priestore tak fungovalo perfektne,“ hovorí Ivo de Geus zo slovenského startupu Urbanti. Urýchľujú tak transformáciu ulíc a miest informovaním zainteresovaných strán a občanov počas celého procesu. Tým sa zachováva dlhodobá atraktivita miest aj spokojnosť obyvateľov.
„Posledných pár rokov zaznamenávame zvýšený záujem tímov zo západného Balkánu, no tento rok bol obzvlášť výnimočný, čo sa týka inovátorov pochádzajúcich z tejto časti Európy. Mnoho Jumpstarterov sa zapojilo do programu s jasnými a realizovateľnými nápadmi a niektorí už financovali svoju spoločnosť dokonca ešte pred Grand Final,“ hovorí Dóra Marosvölgyi , riaditeľka regionálnych strategických
inovačných projektov komunity EIT.
Bulharský startup Green Kilometers získal cenu Best Cross-Tematic Business Idea, špeciálne ocenenie pre vplyvných inovátorov. Spoločnosť v spolupráci s miestnymi samosprávami vytvorila systém so sociálnymi benefitmi, ktorý odmeňuje obyvateľov za nemotorizované, „zelené“ prekonávanie mestských vzdialeností. Získavajú tak napríklad vstupenky na kultúrne podujatia, umelecké kurzy či dokonca daňové úľavy.
Počas Grand Finále nezískali ocenenia len startupy. Hub Regionálnej inovačnej schémy (RIS) Varšavskej univerzity získal ocenenie Best RIS Hub. „Inštitúcia sa aktívne podieľala na všetkých fázach programu a podporovala tímy počas ich vývoja s vysokou efektivitou. Mnohé tímy, ktoré mentorovala, sa dostali do veľkého finále.
Organizátori podujatia vyzdvihujú veľmi profesionálny, precízny a inšpiratívny prístup a prácu ocenených,“ vysvetľuje Anna Mihok-Peli, členka poroty na EIT Jumpstarter Grand Final.
Vzťah k inováciám
Cieľom programu Jumpstarter je pomôcť začínajúcim inovátorom z rozvíjajúcich sa európskych regiónov presadiť sa na trhu a pomôcť premeniť ich vedecké nápady a inovácie na úspešné podnikaine.
Program trvá sedem mesiacov, počas ktorých vybrané startupy spolupracujú s mentormi na lokálnych školeniach. Venujú sa primárne biznis modelovaniu a plánovaniu. Startupy sú vyhodnocované na základe vypracovaného biznis plánu a šesť najlepších z každej kategórie sa kvalifikuje do veľkého finále, ktoré sa tento rok konalo v poľskom Krakove. Tu inovátori súťažili o cenu 10 000 EUR v každej
kategórii.
„V priebehu posledných šiestich rokov sa do programu zapojilo viac ako 750 inovátorov. Nájdeme medzi nimi úspešné príbehy, ktoré zavŕšili získaním ďalšieho financovanie. Zatiaľ čo niektorí absolventi neustále zdokonaľujú svoj podnikateľský plán, viac ako 45 z nich už formalizovalo spoločnosti a pokračujú v expanzii,“ dodáva Dóra Marosvolgyi .
Ilustračné fotografie: www.pexels.com