Citi sa obáva, že Rusko by mohlo obmedziť dodávky kovov

NEW YORKAkékoľvek zníženie exportu zo strany Moskvy ako popredného dodávateľa hliníka a paládia by mohlo viesť k vyšším cenám

Citigroup varovala klientov pred rizikami, že Rusko by mohlo využiť svoj export materiálov ako hliník , paládium a jadrové palivo ako politickú zbraň, čo by mohlo zvýšiť ceny týchto kritických komodít.
Akékoľvek zníženie exportu zo strany Moskvy ako popredného dodávateľa hliníka a paládia by mohlo viesť k vyšším cenám.
Citigroup varovala klientov pred rizikami, že Rusko by mohlo využiť svoj export materiálov ako hliník , paládium a jadrové palivo ako politickú zbraň, čo by mohlo zvýšiť ceny týchto kritických komodít.
Žiaden z týchto materiálov, ktoré sú široko používané v priemysle a výrobe energie, zatiaľ nepodliehal západným sankciám alebo vývozným obmedzeniam zo strany Ruska, odkedy pred rokom začalo svoju vojenskú operáciu na Ukrajine.

Akýkoľvek krok Ruska k obmedzeniu vývozu takýchto materiálov by šokoval komoditné trhy, narušil by globálne dodávateľské reťazce a spôsobil by problémy výrobcom a automobilkám. Krajina predstavuje približne štvrtinu svetovej produkcie určitých kovov.

 

„Možno nie je ďaleko od toho, aby sa z ruského exportu kovov stala (geopolitická) zbraň,“ povedal Max Layton, vedúci výskumu komodít v regióne EMEA v Citi. “To by mohlo veľmi dobre viesť k vyšším cenám tohto tovaru.”

Varovanie predstavuje odklon od predchádzajúcich názorov Citi na to, ako by konflikt mohol destabilizovať ceny kovov, ktoré boli zvyčajne konzervatívnejšie.

Moskva nepovedala, že plánuje znížiť export kovov, ale už obmedzila zahraničné dodávky energie, ktoré sú oveľa väčším zdrojom príjmov. Minulý rok Rusko znížilo vývoz plynu do Európy, čo vyvolalo energetickú krízu, a minulý mesiac oznámilo zníženie ťažby ropy v krajine o približne 5 %.

Hliník začal byť zaťahovaný do konfliktu pred dvoma týždňami, keď USA uvalili 200-percentné dovozné clo na ruský hliník s odvolaním sa na vojenskú operáciu na Ukrajine a obavy o národnú bezpečnosť. Zatiaľ ho nenasledovala žiadna iná západná krajina.

Mnohí lídri priemyslu sa domnievajú, že Západ nebude sankcionovať ruské kovy, pretože sú rozhodujúce pre výrobu a je ťažké ich nahradiť.

 

Rusko vyrába asi štvrtinu svetového paládia, ktoré sa používa v katalyzátoroch áut, a väčšinu toho, čo vyprodukuje, vyváža.

Je tiež popredným vývozcom hliníka a predstavuje asi 15 percent všetkého hliníka, s ktorým sa obchoduje na svete.

V prípade platiny, kde Rusko predstavuje približne 11 % celosvetovej rafinérskej produkcie, produkcia klesla v štvrtom štvrťroku minulého roka o 10 % v dôsledku logistických problémov pri preprave materiálu z Ruska do fínskych rafinérií.

„Skutočnosť pre kovy platinovej skupiny, najmä s ohľadom na konečné použitie v automobilovom priemysle, je taká, že na trhu nie je dostatok alternatív k Rusku,“ povedal Ed Sterk, riaditeľ výskumu World Platinum Investment Council.

Niektoré západné spoločnosti zaviedli „samosankcie“ tým, že sa vyhýbali používaniu ruských materiálov, čo vytvorilo prémiu za neruské alternatívy na trhoch, ako je hliník a nikel.

Londýnska burza kovov vo februári tiež informovala, že ruský kov sa hromadí v jej skladoch, pričom 41 % zásob primárneho hliníka a 95 % zásob medi je ruského pôvodu – čo je znak toho, že niektorí spotrebitelia sa im vyhýbajú.

Ešte dôležitejšie je, že Rusko je hlavným vývozcom jadrového paliva vďaka svojim zásobám uránu a veľkej kapacite na prepracovanie jadrového paliva. Obavy z možných západných obmedzení ruského jadrového paliva už vyhnali ceny prepracovania na rekordnú úroveň. V súčasnosti EÚ a USA naďalej dovážajú jadrové palivo z Ruska, hoci sa snažia urýchliť prechod na alternatívne zdroje.