Ropa: Banka Goldman Sachs predpovedá, že cena ropy Brent vzrastie až na 140 dolárov za barel

NEW YORK – Rast cien komodít bude podľa Goldman Sachs pokračovať. Ceny ropy Brent zostanú v nasledujúcich 12 mesiacoch vysoké kvôli rastúcemu dopytu z Číny a problémom s dodávkami surovín.

Obnovenie rovnováhy na trhu s ropou v budúcom roku si podľa analytikov Goldman Sachs vyžaduje ďalšie zníženie dopytu po energii spolu so spomalením globálneho ekonomického rastu a zvýšením produkcie v členoch OPEC vrátane Saudskej Arábie a Iránu. Negatívna dynamika, ktorá sa v súčasnosti pozoruje v raste globálnej ekonomiky, nestačí na opätovné vyváženie zásob v súčasných cenách, tvrdia analytici Goldman.

Svetové zásoby ropy sú podľa banky o 75 miliónov barelov nižšie, ako sa pôvodne očakávalo. Produkcia ropy v Rusku klesla menej, ako sa očakávalo, no ťažba v krajine bude ďalej klesať, varujú odborníci. Oživenie dopytu po energii v Číne zároveň pravdepodobne vráti trh s ropou do deficitu. V treťom štvrťroku bude globálny deficit ropy v priemere 400 000 barelov denne, predpovedá Goldman Sachs.

Analytici Citigroup tiež upravili svoje prognózy týkajúce sa ropy smerom nahor. V pondelok analytici Citigroup zvýšili svoju predpoveď pre Brent na 113 dolárov v aktuálnom štvrťroku a na 99 a 85 dolárov v treťom a štvrtom štvrťroku 2022. Banka poznamenala, že oneskorenie zrušenia ekonomických sankcií voči Iránu bolo hlavným dôvodom očakávaného nedostatku dodávok a rastu cien.

Citigroup očakáva, že ceny klesnú zo súčasných úrovní na základe očakávaní, že sa dodávky iránskej ropy vrátia na trh. Analytici tvrdia, že zrušenie sankcií voči Iránu sa začne v prvom štvrťroku 2023, čo povedie k zvýšeniu dodávok ropy najskôr o 0,5 milióna barelov denne a potom o 1,3 milióna barelov denne v druhej polovici budúceho roka. Citi Research odhaduje, že priemerná cena barelu ropy v roku 2023 bude 75 dolárov.

Analytici Barclays tiež revidovali svoje predpovede cien ropy Brent na roky 2022 a 2023, pričom uviedli rozsiahlejšie a trvalejšie prerušenia dodávok ropy z Ruska v dôsledku sankcií Európskej únie. Priemerná cena ropy Brent podľa predpovedí Barclays bude tento a budúci rok 111 USD, zatiaľ čo cena americkej ropy West Texas Intermediate (WTI) bude v rovnakom období 108 USD za barel.