Investície do zlata dosiahli svoje maximum

Zahraniční investori naďalej aktívne zvyšujú svoje investície do stabilných aktív. Celkové rezervy fondov investujúcich do zlata obnovili trojročné maximum a získali oporu nad úrovňou 2,4 tisíc tonu.

Zhoršenie obchodného sporu medzi USA a Čínou, ako aj nádej na ďalšie zníženie sadzby Federálneho rezervného systému (FRS) nútia investorov zvýšiť investície do drahých kovov. V nasledujúcich mesiacoch by mohli ceny zlata vzrásť na 1 575 dolárov za uncu.

Aktíva indexových fondov obchodovaných na burze investujúcich do zlata prvýkrát od marca 2013 prekročili 2,4 tis. Ton. Podľa najnovších údajov agentúry Bloomberg vzrástli v piatok výsledky o 2,2 tony na 2 400,7 t. Rýchly rast aktív fondov pokračuje druhý mesiac v rade a počas tohto obdobia vzrástli o 176,3 ton, a iba minulý týždeň vzrástli o viac ako 38 ton.

Takíto agresívni medzinárodní investori pred tromi rokmi zvýšili svoje investície do drahých kovov. V polovici roku 2016 sa v rámci mäkkej menovej politiky Európskej centrálnej banky a Japonskej banky, ako aj v dôsledku zmierňovacej rétoriky Fedu, aktíva zlata ETF v priebehu dvoch mesiacov zvýšili o viac ako 200 ton a 10. augusta 2016 dosiahli 2075 ton.

Plány popredných centrálnych bánk v oblasti menovej politiky zvyšujú atraktivitu investovania do zlata. V posledných mesiacoch zástupcovia Fedu, ECB, Bank of England a Bank of Japan pravidelne zmierňovali úrokové miery a politiku. Koncom júla Fed prvýkrát od roku 2008 znížil sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu na rozpätie 2–2,25%. Čím nižšia je reálnauroková miera, teda nominálna sadzba mínus inflácia,  v Spojených štátoch, tým bude americký dolár slabší a to následne spôsobí prílev investícií do drahého kovu ako nástroja ochrany proti znehodnoteniu. Z ďalších faktorov si všimneme neistý osud Brexitu, riziká recesie v Európe a zložitú situáciu na Blízkom východe po zatknutí niekoľkých tankerov v Hormuzskom prielive,

V takýchto zložitých podmienkach pre akciové trhy bude dopyt po drahých kovoch pokračovať. “lato bude žiadané, až kým globálne trhy neopustia obdobie zvýšenej volatility a investori neobracajú svoje oči na rizikové aktíva, predovšetkým na akcie,” uviedol Vladimír Vedeneev. Podľa Konstantina Asaturova by sa pozitívny pokrok v obchodnom konflikte mal očakávať až na samom konci roka 2019 alebo na začiatku roku 2020. Prognóza banky Julius Baer na horizonte troch mesiacov je 1575 dolárov za uncu. „Prognóza na obdobie dvanástich mesiacov ostáva nezmenená na 1 525 dolárov za uncu,“ poznamenáva Carsten Menke, vedúci výskumu problémov budúcich generácií banky.