ZEW: obavy zvyšujúce riziko recesie v Nemecku

Investori už neveria hospodárskym vyhliadkam Nemecka. Očakávania klesli po uverejnení mesačnej správy Centra pre európsky hospodársky výskum (ZEW).

Správa potvrdzuje obavy, že sa zvyšuje riziko recesie. Najväčšie hospodárstvo v Európe sa v druhom štvrťroku tohto roku znížilo – spomalenie globálneho rastu a neistota v dôsledku obchodnej vojny medzi Spojenými štátmi a Čínou.

Index ekonomického sentimentu ZEW ukazuje, že očakávania klesli na najnižšiu úroveň od roku 2011. Výsledky sú ešte horšie ako najpesimistickejšia predpoveď v prieskume Bloomberg.

Po zverejnení správy ZEW nemecké akcie dnes naďalej klesali. O nemeckej ekonomike je veľa sklamaní. Spolu s obchodnými problémami a očakávaniami väčšej podpory od Európskej centrálnej banky (ECB) sa výnosy dlhopisov stali zápornými, rekordne vysokými.

Nedávna eskalácia obchodného sporu medzi USA a Čínou, riziko konkurenčnej devalvácie (menová vojna) a zvýšená pravdepodobnosť, že sa dohoda Brexit neuskutoční, vyvolala ďalší tlak na už aj tak slabý hospodársky rast. Toto pravdepodobne vytvorí ďalšie bremeno pre vývoj nemeckého vývozu a priemyselnej výroby, “uviedol prezident ZEW Achim Wambach.

Hlavné spoločnosti na trhu vrátane výrobcu pneumatík Continental, leteckej spoločnosti Lufthansa a Daimler už revidovali svoje predpovede a varovali, že v budúcnosti sa situácia môže zhoršiť.

Očakávania, že nemecká ekonomika sa zvýši iba o 0,6 percenta, viedli k výzvam na ďalšie fiškálne stimuly. Vláda sa zatiaľ zdráha reagovať, hoci kancelárka Angela Merkelová tvrdí, že vždy obhajovala vyrovnaný rozpočet.

ECB uviedla, že je pripravená poskytnúť ešte väčšiu finančnú podporu na podporu hospodárstva eurozóny. Oznámenie o znížení úrokových sadzieb a nákupe aktív možno urobiť už v septembri.

Fotografia: www.deutsche-boerse.com