Moskovský mestský súd zaregistroval Mitrochina

Moskovský mestský súd dnes večer 13. augusta 2019 nariadil registráciu kandidáta do volieb do mestskeého parlamentu mesta Moskva Sergeja Mitrochina. Sudca, ktorý rozhodol, osobne skontroloval každý podpis volica, ktorý dal súhlas s jeho kandidatúrou.  Povedal Sergej  Mitrochin pre médiá.

„Sudca osobne skontroloval každý podpis a vypočul si argumenty strán,” povedal Sergej Mitrokhin označil rozhodnutie mestského súdu v Moskve za „mimoriadne objektívne“, čím sa zrušilo odmietnutie regionálnej volebnej komisie zaregistrovať ho ako kandidáta na poslanca moskovskej mestskej dumy. Sergej Mitrochin je člen politickej strany Jabloko. V súde bol už od vćera.

 

“Toto (súdne rozhodnutie) potvrdzuje postup overovania zamietnutých podpisov, pretože sudca osobne za prítomnosti prokurátora, ňa a zástupcov okresnej komisie skontroloval každý podpis a počúval argumenty strán. A je zrejmé, že predstavitelia ústrednej volebnej komisie boli nepresvedčiví,” povedal Mitrochin pre súkormnú tlačovú agentúru Interfax.

Predseda Komisie Moskvy Valentin Gorbunov povedal, že v stredu bude Mitrokhin oficiálne zaregistrovaný ako kandidát.

Kremeľ neverí, že tisíce zhromaždení v Moskve naznačujú politickú krízu v krajine. „Nesúhlasíme s tým, čo mnohí nazývajú politickou krízou. V žiadnom prípade to nemôže súvisieť so žiadnou krízou, “povedal novinárom hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Podľa neho Vladimír Putin upozorňuje na zhromaždenia v Moskve, ale nepovažuje ich za niečo neobvyklé.

“V Rusku sa každý deň koná obrovské množstvo podujatí, ktoré sú, samozrejme, predmetom pozornosti prezidenta, a nemusí vyjadrovať svoj názor na každú z nich,” dodal zástupca Kremľa.

Hovorca zároveň vyzval k jasnému oddeleniu legitímnych krokov a „činov, ktoré spadajú pod pokus organizovať alebo zapojiť ľudí do verejných nepokojov“. V druhom prípade orgány činné v trestnom konaní „plnia svoje povinnosti“ a ich tvrdé kroky sú úplne opodstatnené, uviedol Kreml. Zároveň Peskov označil „neprimerané použitie sily“ predstaviteľmi orgánov za neprijateľné a poznamenal, že všetky porušenia zo strany orgánov činných v trestnom konaní a účastníkov rally boli „zaznamenané“.

Pri sprievode po zhromaždení v nedeľu 10. augusta 2019  na Sacharovovej ulici, policajt počas zatknutia ženy ju udrel päsťou do brucha.

Ruská zjednotená demokratická strana Jabloko je oficiálne registrovaná ruská centristická politická strana. Politická strana Jabloko sa zúčastnila na voľbe poslancov Štátnej dumy Federálneho zhromaždenia Ruskej federácie zo všetkých siedmich zvolaní. Do roku 2003 bol abloko reprezentovaný frakciou v Štátnej dume, potom až do roku 2007 jednotlivými zástupcami – členmi strany Jabloko.

V orgánoch Ruskej federácie sú od roku 2017 členovia Оabloka zastúpení vo Federálnej protimonopolnej službe, ktorej predsedom je člen politického výboru Igor Artemyev. Strana je zastúpená frakciami v 4 parlamentoch ustanovujúcich subjektov Ruskej federácie. V 13 regiónoch je Yabloko zastúpené poslancami samosprávy, v Moskve 183 predstaviteľov strany sú zástupcami samosprávy, v šiestich metropolitných oblastiach tvoria väčšinuю

 

.