Merryl Lynch: trh dlhov v USA s príznakmi recesie

Na americkom dlhovom trhu zaznamenali nové príznaky blížiacej sa recesie, píše MarketWatch. Výnos krátkodobých štátnych dlhopisov bol vyšší ako výnos dlhodobých.

Publikácia cituje analytikov v investičnej banke Bank of America Merrill Lynch. Podľa nich sa výnos z 10-ročných štátnych dlhopisov USA znížil o 0,057 percentuálneho bodu na 1,619 percenta. Naopak, výnos z dvojročných cenných papierov sa naopak zvýšil o 0,041 percentuálneho bodu – na 1,628 percenta.

V obvyklej situácii výnos z dlhodobých dlhopisov – štátnych aj podnikových – prekračuje rovnaký ukazovateľ pre krátkodobé dlhopisy. Dôvodom je skutočnosť, že potenciálni investori považujú investície do dlhodobých nástrojov za rizikovejšie (kvôli zvýšenej pravdepodobnosti bankrotu emitenta) a za to očakávajú zvýšený príjem. To sa odráža v tzv. Výnosovej krivke, na ktorej sú umiestnené dlhopisy jedného emitenta s rôznymi splatnosťami.

V poslednej dobe však trh zaznamenal opačnú závislosť výnosovej krivky. Z toho je zisk z investícií do krátkodobých dlhopisov vyšší ako z dlhodobých. Dôvodom je skutočnosť, že investori sa obávajú zlyhania emitentov (vrátane vlády USA) nie vo vzdialenej budúcnosti, ale v dohľadnej budúcnosti. Mnoho z nich predáva aktíva s blízkou splatnosťou, v dôsledku čoho klesá ich cena a zvyšuje sa ich ziskovosť.

V marci bol tento trend zaznamenaný v prípade trojmesačných zmeniek a 10-ročných dlhopisov: prvé sa stali ziskovejšie ako druhé. Dokonca aj potom analytici začali hovoriť o nevyhnutnej kríze – zvrátenie výnosovej krivky sa považuje za spoľahlivý dôkaz bezprostredných problémov. Teraz sa obavy potvrdili, pretože nezdravá situácia so ziskovosťou sa prejavila v inom páre cenných papierov.

S týmito zisteniami súhlasili profesionálni správcovia aktív, s ktorými hovoril Bloomberg. Tretina z nich verí, že globálna kríza je možná v budúcom roku a že bude porovnateľná v rozsahu so situáciou v roku 2011, keď niekoľko európskych krajín čelilo dlhovej kríze.