Čo deň dal: Pokles akcií Fordu a trhové výkyvy, sezóna prináša nové firemné správy o hospodárení
NEW YORK – Vo svetle posledných trhových udalostí sa pozornosť sústreďuje na množstvo faktov, ktoré ovplyvnili globálnu ekonomiku.
Zaoberáme od poklesu akcií Fordu až po úpadok indexu S&P 500. Okrem toho vám priblížime vplyv politických preferencií v USA, ako aj reakcie ázijských a európskych trhov na najnovšie ekonomické správy a údaje.
Absolútna správa
Kým podľa prieskumu CNN/SSRS vedie Donald Trump nad Kamalou Harris o 3 % v predvolebných preferenciách, benchmark S&P 500 zaznamenal počas posledného obchodného dňa najväčšiu jednodňovú stratu od roku 2022 kvôli výraznému poklesu technologických akcií, ako sú Alphabet a Tesla.
Vo štvrtok sa americké indexy otvorili s nasledujúcimi zmenami oproti predchádzajúcim zatváracím hodnotám: S&P 500 a Nasdaq Composite vzrástli o 0,03 % a 0,06 %, zatiaľ čo Dow Jones Industrial Average klesol o 0,06 %. Ešte v predmarketovom obchodovaní akcie Fordu klesli o viac ako 11 % po tom, čo spoločnosť nevyhovela očakávaniam týkajúcim sa zisku na akciu, tržieb a EBITu. Medzi kryptomenami sa znížili ceny Bitcoinu aj Etherea kvôli politickej neistote a správam o presune tokenov z burzy Mt. Gox, kým nové spotové ETF prilákali menej kapitálu ako bitcoinové ETF. Na komoditnom trhu futures na ropu Brent o 15:30 SELČ klesli na 80,88 USD za barel (-1,02 %) a americká ropa WTI na 76,86 USD (-0,94 %) za barel, po oznámení o poklese zásob ropy v USA o 3,7 milióna barelov, čo je viac než očakávaných 1,6 milióna barelov.
Ázijskí investori zas reagovali na posledné udalosti z Wall Street, ale aj na kroky miestnych finančných inštitúcií či výkazy firiem. Čínska centrálna banka znížila strednodobú úverovú sadzbu v snahe podporiť ekonomiku po pondelkovom znížení základných úrokových sadzieb. Zatiaľ však miestny Shanghai Shenzhen CSI 300 klesol o 0,55 %. So stratou 3,14 % sa predstavil aj japonský Nikkei 225, pre ktorý to už je siedma seansa za sebou v červených číslach, pričom akcie Softbank a Renesas Electronics klesli o 9,39 % a 14 %. Aj kórejský Kospi poklesol o 1,73 %, v rámci ktorého akcie SK Hynix stratili 8,87 %, hoci spoločnosť dosiahla najvyšší štvrťročný zisk za posledných šesť rokov. V Európe oznámili nasledujúce spoločnosti svoje výsledky: Kering, známy značkou Gucci, zaznamenal pokles tržieb o 11 %, AstraZeneca prekonala očakávania a zvýšila prognózu na rok 2024, Sanofi zvýšil zisk vďaka dopytu po lieku Dupixent, Unilever hlásil nižšie tržby kvôli vyšším cenám a TotalEnergies mal 6 % poklesu ziskov. Všetky tieto firmy sú zahrnuté v indexe Euro Stoxx 600, ktorý hodinu pred uzavretím klesal približne 1 %.
Makroekonomické údaje a správy
USA: Vo štvrtok klesli výnosy amerických štátnych dlhopisov, pričom 10-ročné dlhopisy dosiahli 4,222 % a 2-ročné 4,352 %, pred očakávaním kľúčových ekonomických údajov. V júli sa výrobný index PMI v USA znížil na 49,5, čo naznačuje kontrakciu, zatiaľ čo očakávania boli na úrovni 51,5. Investori sa sústreďujú na nadchádzajúce údaje o objednávkach dlhodobého tovaru, žiadostiach o podporu v nezamestnanosti, predbežné údaje o HDP za druhý štvrťrok a piatkové inflačné údaje o cenovom indexe výdavkov na osobnú spotrebu.
Ázia: Čínska centrálna banka nečakane znížila sadzbu strednodobých úverových operácií (MLF) o 20 bázických bodov na 2,3 %, keď na trh vložila 200 miliárd CNY, čo prekvapilo trhy. V Japonsku ceny výrobcov služieb v júni medziročne vzrástli o 3,0 %, zatiaľ čo na mesačnej báze stagnovali. V Južnej Kórei sa hrubý domáci produkt v druhom štvrťroku 2024 medzikvartálne znížil o 0,2 %, čo bolo menej ako očakávaný nárast, a medziročne vzrástol o 2,3 %, avšak reálny hrubý domáci dôchodok medzikvartálne klesol o 1,3 %.
Európa: V júli nemecká obchodná dôvera klesla na päťmesačné minimum s indexom podnikateľskej klímy 87,0, keď všetky sektory vrátane výroby, služieb, obchodu a stavebníctva zaznamenali pokles. Miera nezamestnanosti v Nórsku zostala v júni na úrovni 4,1 %, počet nezamestnaných bol 123 000 a miera zamestnanosti vzrástla na 69,8 %. Vo Švédsku sa výrobné ceny medziročne zvýšili o 0,8 % v júni, čo je spomalenie oproti 2,6 % v máji. Ceny spotrebného a investičného tovaru vzrástli o 3,3 % a 4,4 %, zatiaľ čo náklady na energetický tovar klesli o 12,1 %.
Noe Marcoň, Dealing desk, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.