Firma Saudi Aramco požičia kvôli rozpočtu

RIJÁD – Najväčšia ropná spoločnosť na svete – Saudi Aramco –  vstúpi na trh.  Pripravuje sa na umiestnenie dlhopisov kvôli vyplateniu dividend 75 miliárd dolárov. 

Zdroje agentúr naznačujú, že väčšina peňazí pôjde hlavnému akcionárovi spoločnosti – vláde Saudskej Arábie. Finančné prostriedky sú potrebné na pokrytie rozpočtového deficitu.

Na pozadí globálneho poklesu cien ropy sa zisk spoločnosti v treťom štvrťroku 2020 takmer dvakrát zrútil a dosiahol 11,78 miliárd dolárov (v porovnaní s 21,29 miliardami dolárov v predchádzajúcom roku). Spoločnosť teraz nemá dostatok peňazí na vyplatenie dividend. Saudi Aramco začne rokovania s investormi 16. novembra 2020. Predpokladá sa, že je možné uskutočniť umiestnenie až piatich tranží dolárových dlhopisov so splatnosťou 3 roky, 5 rokov, 10 rokov, 30 alebo 50 rokov.

Skutočnosť, že spoločnosť môže urobiť bezprecedentný krok a upustiť od niektorých projektov, bola známa začiatkom jesene. Saudi Aramco už ohlásilo vytvorenie novej divízie, ktorá prehodnotí portfólio spoločnosti s cieľom vytvoriť „odolnosť, flexibilitu a schopnosť reagovať na meniacu sa dynamiku trhu“.