Prezidentka SR o sviatku 17. novembra 89

BRATISLAVA – Prezidentka Slovenskej republiky vystúpila dnes 16. novembra 2020 s príhovorom k obyvateľom Slovenska. Príhovor Finančné noviny prinášajú v skrátenej podobe.

“Zajtra si spolu pripomenieme výročie 17. novembra, významný deň, akých je v našich dejinách málo. Pripomeňme si ho prosím spôsobom hodným étosu Novembra 89, teda ako dôstojnú oslavu znovuzískanej slobody a demokracie a vyjadrenie vďaky tým, ktorí sa o ne pričinili.
Teraz taktiež prechádzame ťažkou skúškou, najťažšou, od novembrovej revolúcie. Nenechajme sa nikým rozhádať, nenechajme sa situáciou, ktorej čelíme, rozdeliť. Nie je Slovensko za a proti rúškam, za alebo proti opatreniam. Sme jeden štát, jedna krajina, sme jedno ľudské spoločenstvo. Tak ako November 89, aj dnešok zvládneme lepšie, keď budeme držať spolu.
Som presvedčená, že ako spoločenstvo máme na to, aby sme v kritickom čase konali rozhodne, múdro a zodpovedne. A vďaka tomu sa po potlačení pandémie budeme môcť k dnešnému krízovému obdobiu vracať, ako sa vraciame k Novembru 1989. S pocitom, že sme v našej skúške obstáli a že sme ju zvládli.” Povedala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.