Biden chce dvojnásobok minimálnej mzdy

WASHINGTON –  Kandidát Demokratickej strany Joe Biden, považovaný za zvoleného prezidenta USA, nariadi po nástupe do funkcie zdvojnásobenie minimálnej mzdy v krajine. Politik o tom napísal na svojom účte na Twitteri.

Podľa neho dôjde k zvýšeniu z 7,25 USD za hodinu na 15 USD spolu s ekonomickým zotavením z krízy spojenej s koronavírusom. Demokrat tiež sľúbil lepšie výhody a silnejšie kolektívne zmluvy.

Biden si je istý, že tieto opatrenia pomôžu Američanom postarať sa o svoje rodiny, obohatiť ich a tak prispieť k obnove strednej triedy na úrovne, aké tu ešte neboli.

Prudké zvýšenie minimálnej mzdy bolo jedným z bodov Bidenovho volebného programu. Súčasný americký prezident Donald Trump ho počas debaty kritizoval a poukázal na to, že mnohé podniky budú nútené zatvárať a prepúšťať zamestnancov, čo zvýši nezamestnanosť. Zároveň však poznamenal, že minimálna mzda by mala byť vyššia.

V súčasnosti má veľa štátov USA svoje vlastné minimálne mzdy a niekedy sú výrazne vyššie ako federálne. Napríklad v štáte Washington je to 13,5 dolárov za hodinu a v Massachusetts je to 12,75 dolárov. Zároveň je v štátoch Georgia a Wyoming nižšia ako na národnej úrovni.