Rast HDP Číny v roku 2021 spomalil, ale je na najvyššej úrovni za posledných desať rokov

PEKING – Nový nárast výskytu koronavírusu a problémy na trhu s nehnuteľnosťami spomalili rast čínskej ekonomiky.

Objem HDP v októbri až decembri vzrástol o 4 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, čo bol najslabší nárast od druhého štvrťroka 2020, uvádza Interfax údaje od Štátneho štatistického úradu Číny. Vo všeobecnosti sa však čínsky HDP v roku 2021 zvýšil o 8,1 %, čím prekonal oficiálnu prognózu.

Vzhľadom na úspešné zotavenie krajiny z negatívneho dopadu pandémie koronavírusu sú tieto čísla najvyššie za posledných desať rokov. Všimnite si, že úrady očakávali, že tempo rastu HDP krajiny v roku 2021 bude viac ako 6 %.

Odborníci tiež uviedli, že rast čínskej ekonomiky v októbri až decembri v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi dosiahol 1,6 %.

Poľnohospodárstvo vykázalo podľa oficiálnych štatistík medziročný rast o 7,1 %. Priemysel a stavebníctvo vzrástli o 8,2 %, služby o 8,2 %.

Čínska ľudová banka dnes znížila sadzbu jednoročných strednodobých úverov čínskym finančným inštitúciám o 10 bázických bodov. p., až o 2,85 %. Ide o prvý pokles od apríla 2020. Tiež 10 bázických bodov na 2,1 %, úroková sadzba na sedemdňové repo operácie sa znižuje.