Rozdiel medzi voľbami a výsledkami výskumu verejnej mienky je pre Jednotné Rusko 12 %

MOSKVA – Ak sa porovnajú výsledky výskumu verejnej mienky a definitívne výsledky parlamentných volieb v Rusku, rozdiel je 12%.

Podľa reprezentatívneho výskumu verejnej mienky Centra Levada za politickú stranu Jednotné Rusko hlasovalo 38 % respondentov. Podľa oficiálnych výsledkov, ktoré prezentovala Ústredná volebná komisia strana Jednotné Rusko mala získať 49, 82%, zaokrúhlene 50 %.

Spomedzi Rusov 55 % vo výskume verejnej mienky odpovedalo, že hlasovali vo voľbách do Štátnej dumy. Je to o niečo viac ako v roku 2016 (51%), ale výrazne menej ako v roku 2011 (70%). Reálne sa podľa ústrednej volebnej komisie volieb zúčastnilo 51,72 oprávnených voličov.

Komunistická strana Ruska získala podľa definitívnych výsledkov volieb získala 18,93 %. Podľa výsledkov výskumu verejnej mienka Centra Levada za komunistov hlasovalo 24 %.

Liberálno-demokratická strana podľa výsledkov volieb získala 7, 55 % hlasov. Podľa výsledkov výskumu verejnej mienka za túto stranu hlasovalo 7 % opýtaných. Spravodlivé Rusko získalo vo voľbách 7, 46 %.   Vo výskume verejnej mienky to to bolo 9 %.

Do parlamentu sa dostala nová politická strana  s názvom Noví ľudia. Hlasy jej dali 5,32 % voličov. Vo výskume verejnej mienky dostala 6 % hlasov.

Výsledky výskumu verejnej mienky ukázali, že 10 % respondentov odmietli pomenovať politickú stranu, ktorú volili.

Zakladateľom centra pre výskum verejnej mienky Levada centrum je ruský sociológ Jurij Levada. Sociológiu prednášala na Fakulte žurnalistiky Moskovskej štátnej univerzity M. V. Lomonosova. V roku 1968 sa ho študenti opýtali ako hodnotí vstup vojsk Varšavskej zmluvy do Československa. Povedal, že ideológia sa neexportuje na tankoch. Bol zbavený profesúry a dostal zákaz prednášať.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.