BBC: Fotografovanie pod sukňou je trestný čin

Britský parlament prijal zákon, podľa ktorého možno teraz dostať až dva roky väzenia na tajné fotografovanie žien pod sukňou (Upskirting) v Anglicku a vo Walese. V Škótsku to bol zločin už pred ôsmimi rokmi. Informuje o tom BBC.

Tento týždeň Snemovňa lordov prijala v treťom čítaní dodatky k zákonu o trestných činoch sexuálnej povahy.

Podľa dokumentu je “prevádzkovanie zariadenia” pod oblečením inej osoby za účelom fotografovania alebo filmu genitálií, zadku, alebo spodného prádla, ktoré ich pokrývajú, uznaný ako druh voyerizmu a môže byť potrestaný pokutami a / alebo uväznením až na dva roky.

 

Voyeurizmus  je podľa lekárskych definícií “návratná alebo pretrvávajúca náklonnosť pozorovať ľudí pri sexuálnom akte alebo v intímnych situáciách, napríklad pri vyzliekaní. Ide o sexuálnu deviáciu, teda zvrátenosť. Uskutočňuje sa bez vedomia pozorovanej osoby a zvyčajne vedie k sexuálnemu vzrušeniu a sebaukájaniu.Porucha má číslo F65.3 a patrí medzi poruchy voľby sexuálneho objektu.Často využívajú technológie ako fotoaparáty a kamery, ktoré ukrývajú. Voyeurizmus sa vyskytuje častejšie u mužov a považuje sa za pretrvávanie sexuálnej zvedavosti z detstva.

Upskirting sa z angličtiny prekladá ako “zdvíhanie sukne. Táto sexuálna zvrátenosť sa stala vážnym problémom s príchodom inteligentných telefónov. Preto sa príslušné články v právnych predpisoch rôznych krajín začali objavovať pomerne nedávno a doteraz nefungujú vo veľa krajinách.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.