Ján Budaj je vo vedení len dvoch politických strán

BRATISLAVA – Minister životného prostredia Slovenskej republiky Ján Budaj je vo vedení dvoch politických strán. Je teda členom dvoch politických strán.

Vyplýva z portálov politických strán Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽANO)  a Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska.

Ján Budaj je členom predsedníctva politickej strany OĽaNO a súčasne aj predsedom politickej strany Zmena zdola, Demokratická únia Umožňujú to slovenské zákony.

Plénum ÚS SR vyhovelo 6. septembra 2001 návrhu tridsiatich troch poslancov zastúpených Ivanom Šimkom a rozhodlo, že takzvaný zákaz viacnásobného členstva v politických stranách nie je v súlade s Ústavou SR. Novelu zákona o združovaní v politických stranách a hnutiach schválil parlament 31. októbra 2000 a účinnosť nadobudla 1. januára 2001.

Rozhodnutie ÚS SR neprekvapilo Pavla Kandráča (HZDS), ale aj on vidí problém v morálnej rovine. Nevie si predstaviť, ako by mohol člen dvoch politických strán súčasne plniť rozhodnutia vrcholových straníckych orgánov a program. V čase rozhodnutia Ústavného súdu SR pre TASR vtedajší predseda kresťanských demokratov Pavol Hrušovský povedal, že rešpektuje rozhodnutie ÚS SR, ale aj on vidí problém v morálnej rovine. Za schizofréniu považuje, ak má byť občan SR členom dvoch politických strán zároveň.

OĽaNO vzniklo 11. novembra 2011 registráciou na Ministerstve vnútra SR. Predsedom hnutia je od jeho vzniku bývalý podnikateľ, v súčasnosti minister financií SR Igor Matovič. V roku 2020 so ziskom 25,02 % vyhralo parlamentné voľby, v súčasnosti má 53 poslancov v Národnej rade SR a jedného poslanca Európskeho parlamentu.

Zmena zdola, Demokratická únia Slovenska, skratka Zmena zdola, DÚ, v rokoch 2000 – 2002 Liberálnodemokratická únia, skratka LDÚ, v rokoch 2002 – 2010 Demokratická únia Slovenska, skratka DÚ, je mimoparlamentná politická strana pôsobiaca na Slovensku od roku 2000. Jej predseda Ján Budaj bol zvolený  za poslanca Národnej rady Slovenskej republiky na kandidátnej listine strany OĽaNO. Stal sa ministrom životného prostredia.

Ján Budaj sa pred rokom 1989 angažoval v oblasti ochrany Životného prostredia. Bol spoluautorom publikácie Bratislava Nahlas. Patril medzi zakladateľov prvej nekomunistickej strany Verejnosť proti násiliu (VPN). Po rozkoloch vo VPN podporil Trnavskú iniciatívu VPN. Tá sa neskôr transformovala na Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS). To viedol Vladimír Mečiar.