Kanada: firma Nutrien môže zarobiť na bieloruských sankciách

CALGARY  –  Kanadská spoločnosť Nutrien, najväčší producent hnojív na svete, plánuje zvýšiť produkciu uhličitanu draselného o 500 tisíc ton pre nedostatok dodávok na svetových trhoch. Obavy z možného prerušenia dodávok vychádzajú z uvalenia západných sankcií proti Bielorusku, ktoré v tomto sektore predstave významného hráča.

Spoločnosť očakáva, že do konca roka bude schopná dosiahnuť oveľa vyšší zisk, ako by sa dalo očakávať po prvom štvrťroku. Spoločnosť Nutrien má zúročiť rekordný predaj hnojív vo výške 13,3 až 13,8 milióna ton.

„S posilňovaním globálneho poľnohospodárskeho trhu a trhu s poľnohospodárskymi materiálmi zlepšujeme naše predpovede a zvyšujeme produkciu na celkovo milión ton, aby sme poľnohospodárom poskytli potrebný uhličitan draselný,“ uviedol výkonný riaditeľ Mayo Schmidt.

EÚ môže schváliť ďalšie sankcie proti Bielorusku 24. júna. Obmedzenia by sa mali dotknúť siedmich odvetví vrátane výroby potašových hnojív. Môže byť zakázaný nielen vývoz do krajín EÚ, ale aj tranzitné dodávky mimo Únie, ktoré teraz prechádzajú cez Litvu.

Bieloruská spoločnosť Potaš (BKK) 22. júna uviedla, že takéto opatrenia môžu viesť k globálnym problémom s dodávkami hnojív, ktoré by nakoniec vyústili do zvýšenia cien týchto výrobkov a v budúcnosti by spôsobili nárast cien potravín.  BPK môže kvôli sakciám prísť o desiatky miliónov eur.

Uloženie západných sankcií voči Bielorusku nasledovalo po nútenom pristátí lietadla spoločnosti Ryanair koncom mája, po ktorom bol zadržaný Roman Protasievič, bývalý šéfredaktor miestnej opozičnej stanice Telegram NEXTA.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.