Európska únia chce pritlačiť ruských pašerákov ropy

BRUSEL – Nádeje na boj s „tieňovou flotilou“, ktorá nelegálne prepravuje moskovskú ropu, rastú.

Píše portál Politico.

Úsilie EÚ o uzavretie medzier, ktoré umožňujú prúdenie ruskej ropy do Európskej únie, nachádza širokú podporu členských krajín, úradníkov a diplomatov.

Zástupcovia 27 členských krajín sa vo štvrtok stretli, aby prediskutovali technické aspekty 11. balíka sankcií proti Rusku – reakcie na inváziu Moskvy na Ukrajinu.

Podľa troch ľudí, ktorí sú oboznámení s rozhovormi, v súčasnosti neexistuje žiadny zásadný odpor k posilneniu presadzovania existujúcich energetických embárg – dokonca ani z krajín, o ktorých sa predpokladá, že ťažia z nedeklarovaného dovozu ruskej ropy.

Samozrejme, tento balík je odlišný od ostatných, zameriava sa na obchádzanie a bude mať iný vplyv, takže si dávame čas na preskúmanie všetkých návrhov,“ povedal diplomat EÚ z krajiny, ktorá čelila tlaku na zníženie spotreby energie. väzby s Ruskom. “Ale pre nás sa presadzovanie neukazuje ako hlavný problém – v tejto veci nemáme červené čiary.”

Návrhová verzia návrhov sankčného balíka Európskej komisie, ktorú tento týždeň videla POLITICO, by zakázala plavidlám tajne prepravovať ruskú ropu z prístavov bloku. To je zamerané na takzvanú „tieňovú flotilu“ starnúcich tankerov prepravujúcich ruskú ropu, keďže EÚ zakázala dovoz ruskej ropy a ropných produktov v súvislosti s cenovým stropom, ktorý v marci zaviedla skupina G7.

Rusko nemá dostatok lodí na prepravu svojej ropy, takže je nútené používať na prepravu ropy tankery z tretích krajín. Podľa analýzy S&P Global sa predpokladá, že veľkú časť tejto flotily vlastní Grécko . Niektoré lode vypínajú svoje transpondéry a GPS, aby sa vyhli odhaleniu, uvádza sa v návrhu sankčného opatrenia.

„Vzhľadom na prudký nárast klamlivých praktík a súvisiacich environmentálnych rizík zo strany plavidiel prepravujúcich ruskú ropu a ropné produkty v snahe obísť reštriktívne opatrenia Únie“ by nové opatrenia vytvorili právomoci na zablokovanie „prístupu k prístavom a plavebným komorám Únie“. plavidlám, u ktorých existuje podozrenie, že alebo sa zistilo, že porušujú zákaz dovozu námornej ruskej ropy a ropných produktov do Únie a dohodnutý cenový strop G7 tým, že sa zapájajú do prepravy z lode na loď,“ uvádza sa v návrhu s tým, že sankcie by sa vzťahovali na lode, ktoré vypnú svoje transpondéry a GPS.

Je nepravdepodobné, že by toto sprísnenie vyvolalo väčší spor, povedal vysoký predstaviteľ Komisie, ktorý pod podmienkou zachovania anonymity diskutoval o citlivých politických rokovaniach.

“Podľa mňa médiá na balíku sankcií radi píšu o rock and rolle a drsnom a páde, ale úspech bol v jednote – zachovanie tejto jednoty pre vonkajší svet je veľmi dôležité,” povedal predstaviteľ.

Opatrenia týkajúce sa ropy sú súčasťou širšieho balíka sankcií, ktorý sa pravdepodobne zameria na tretie krajiny, ktoré posilnia obchod s Ruskom vrátane Číny a Iránu, ako aj prílohu s výzvou na konkrétne krajiny a produkty. Ide o snahu zabezpečiť, aby skoršie kolá sankcií mali výraznejší vplyv na ruskú ekonomiku a obmedzili schopnosť Kremľa viesť vojnu na Ukrajine.

Hoci proti sprísneniu sankcií za ropu neexistuje žiadny silný odpor, skutočný test príde, keď budú musieť jednotlivé krajiny zaviesť takéto kroky, povedal George Voloshin, globálny expert z Asociácie certifikovaných špecialistov na boj proti praniu špinavých peňazí.

“V celej EÚ je doteraz veľmi obmedzené presadzovanie,” povedal a dodal, že “obvyklí podozriví – menovite stredomorské národy” budú musieť urobiť viac, než len podpísať pravidlá v Bruseli, ale v skutočnosti sa vrátiť domov a zamerať sa na ropu. tečie dovnútra a hotovosť odteká.

Завод ЛУКОЙЛ_Австрия