Zakladateľ skupiny Alibaba Jack Ma v dôchodku

PEKING – Zakladateľ čínskej skupiny Alibaba Jack Ma opustil post predsedu predstavenstva v a odišiel do dôchodku, ako sa presne uviedol pred rokom.

Ma založil firmu Alibaba v roku 1999, viac ako 20 rokov pod jeho vedením sa stala jednou z najväčších spoločností elektronického obchodu na svete. Jeho kapitalizácia presahuje 500 miliárd dolárov.

Samotný Jack Ma je jedným z najbohatších podnikateľov v Číne; v roku 2018 sa jeho majetok odhadoval na 40 miliárd dolárov. Vďaka mimoriadnemu štýlu sa Ma stala jedným z najslávnejších bohatých ľudí v Číne.

Alibaba Group je čínska verejná spoločnosť pôsobiaca v oblasti elektronického obchodu, majiteľka webového portálu B2B Alibaba.com. Sídli v Hangzhou. Hlavnými činnosťami sú obchodovanie B2B medzi spoločnosťami a online maloobchod. V roku 2012 dosiahol predaj na dvoch portáloch skupiny Alibaba 1,1 bilióna juanov (170 miliárd dolárov). Spoločnosť pôsobí predovšetkým v Čínskej ľudovej republike (ČĽR) a od 19. septembra 2014 mala Alibaba v rámci pôvodnej verejnej verejnej ponuky (IPO) trhovú hodnotu 231 miliárd dolárov.