Najmenej polovicu ruskej ropy prúdiacej do Indie a Číny dodávajú „šedí“, málo známi obchodníci

MOSKVA – Ropný tanker pod libérijskou vlajkou opustil ruský prístav Usť-Luga s nákladom, ktorý patrí hongkonskej  firme Guron Trading.

Náklad zmenil majiteľa ešte predtým, než loď vôbec dorazila do cieľa v Indii.

Podľa dvoch zdrojov je novým vlastníkom 100 000 ton uralskej ropy, ktorú tanker Leopard I previezol, rovnako málo známa forma  Guron Trading so sídlom tiež v Hongkongu.

Počet málo známych obchodných firiem, ktoré Moskva využíva na export veľkých objemov ropy do Ázie, v posledných mesiacoch výrazne vzrástol po tom, čo sankcie uvalené po vypuknutí konfliktu na Ukrajine spôsobili, že veľké ropné spoločnosti a obchodné domy prestali spolupracovať, píše agentúra Reuters. s ruskými výrobcami. Po prieskume 10 obchodných zdrojov, ako aj analytikov spoločnosti Kpler a analýze údajov z Refinitivu a interných správ od lodných spoločností, agentúra Reuters odhaduje, že najmenej 40 sprostredkovateľov bolo zapojených do obchodovania s ruskou ropou od marca do júna, vrátane spoločností, ktoré sa predtým nezapojili do tento obchod.

Noví hráči dodali tento rok najmenej polovicu celkového ruského exportu ropy a rafinovaných produktov, v priemere 6-8 miliónov barelov denne, podľa výpočtov agentúry Reuters na základe súkromných informácií od 10 obchodných spoločností, ako aj údajov z Eikonu. Vďaka tomu sa málo známe spoločnosti razom stali jedným z najväčších svetových obchodníkov s ropou.

Kasp1

Takéto spoločnosti začali vznikať po vypuknutí vojenského konfliktu na Ukrajine vo februári 2022 a odhaduje sa, že vlani bolo do transakcií zapojených až 30 sprostredkovateľov.

Sieť bola vytvorená v opozícii voči skupine etablovaných ropných spoločností, ako sú BP a Shell, a popredným obchodným domom vrátane spoločností Vitol, Glencore, Trafigura a Gunvor, ktoré už desaťročia obchodujú s ruskou ropou a ropnými produktmi. Tieto transakcie neporušujú sankcie, hoci môžu európskym a americkým orgánom na presadzovanie sankcií brániť v monitorovaní transakcií a cien ruskej ropy.

Keď ceny prekročia strop, rýchlo sa meniaca obchodná sieť môže sťažiť identifikáciu sprostredkovateľov zapojených do dodávky, hovorí päť obchodníkov, ktorí obchodujú s ruskou ropou.

V máji Rusko, jeden z troch najväčších svetových producentov ropy, dopravilo rekordné objemy do Číny a Indie, ktoré neuvalili sankcie na Moskvu a stali sa hlavnými nákupcami ruskej ropy po sankciách uvalených Európou, Spojenými štátmi a ďalšími mocnosťami. správa ukázala.obmedzili svoje nákupy.

Guron Trading a Bellatrix Energy, spoločnosť, ktorá si pôvodne prenajala Leopard I a kúpila náklad od ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť, na žiadosti o komentár nereagovali. Rosnefť na otázky neodpovedala. Zdá sa, že nedávno boli zrušené prevádzky Guron Trading a Bellatrix Energy. Obe stránky boli v prevádzke predtým, ako spoločnosť Reuters kontaktovala spoločnosti.

Obchodovanie na mori

Spolu so vznikom nových spoločností sa podľa piatich zdrojov obchodujúcich s ruskou ropou rozšírili kedysi vzácne zložité transakcie vykonávané počas plavby lodí na mori. Zdroje vymenovali najmenej 10 takýchto obchodov, ku ktorým je priložená malá oficiálna dokumentácia a sú navrhnuté tak, aby sťažili sledovanie vývozu ruskej ropy.

Jeden nákupca ruskej ropy prirovnal vzostup a pád nových obchodníkov ku krátkej kariére hviezd TikTok, zatiaľ čo iný obchodník nazval tento proces „kaleidoskopom“. V niektorých prípadoch jedna zásielka prejde rukami minimálne troch obchodníkov.

Podľa starého systému prepravu ropy zo zdroja na miesto určenia zvyčajne prepravoval jeden známy obchodník. Agentúre Reuters sa nepodarilo identifikovať konečných vlastníkov nových obchodných spoločností.

Rastúca sieť obchodníkov sa zhoduje s prekvitajúcim trhom so starými ropnými tankermi, ktoré nové spoločnosti využívajú na prepravu ruskej ropy, ktorej sa západní prepravcovia vyhýbajú. Nová obchodná sieť a postupy zvyšujú finančné riziká pre ruské ropné spoločnosti obchodujúce s neznámymi subjektmi s obmedzenou úverovou históriou.

Niektoré spoločnosti, ktoré sa minulý rok stali významnými obchodníkmi s ruskou ropou, vrátane Coral Energy a Everest Energy, odvtedy skončili. V odpovedi na otázky agentúry Reuters obe spoločnosti popreli, že by to súviselo so sankčnými rizikami.

“Išlo o strategické obchodné rozhodnutie založené na rôznych faktoroch, ktoré sú pre našu spoločnosť dôležité,” uviedol Everest vo vyhlásení.

Coral poznamenal: “Rozhodli sme sa hľadať zdroje dodávok mimo Ruska kvôli rozšíreniu našej prítomnosti v krajinách Blízkeho východu a severnej Afriky.” V júli hovorca ministerstva financií USA uviedol, že sankcie boli uvalené, aby zabránili vstupu ruskej ropy na trh, znížili ceny pre spotrebiteľov a obmedzili príjmy Moskvy z ropy.

“Uvedomujeme si, že (sankcie proti Rusku) zmenia podobu a štruktúru ruských ropných trhov,” povedal predstaviteľ novinárom.

Rekordný export 

Podľa dvoch zdrojov loď Leopard I, ktorú vlastní a prevádzkuje dubajská spoločnosť Leopard I Shipping, dorazila do prístavu Visakhapatnam 15. júna, kde indická rafinéria Hindustan Petroleum prevzala náklad od spoločnosti Guron Trading.

Nové spoločnosti zohrali kľúčovú úlohu pri udržiavaní a dokonca zvyšovaní exportu ruskej ropy, keďže hlavní producenti ropy Rosnefť, Lukoil, Surgutneftegaz a Gazprom Neft presmerovali dodávky do Indie a Číny.

Na základe prieskumu medzi 10 obchodníkmi, ako aj programov nakladania ruských prístavov a údajov spoločnosti Refinitiv agentúra Reuters odhaduje, že export ruskej ropy zo všetkých námorných prístavov dosiahol vďaka tejto sieti v apríli a máji viacročné maximá na úrovni takmer 4 miliónov barelov denne.

V máji offshore dodávky ruskej ropy do Indie, ktorá pred vojnou kupovala ruskú ropu len zriedka, dosiahli rekordných 1,95 milióna barelov denne, kým Čína doviezla 2,29 milióna barelov denne.

Len Lukoil pokračuje v predaji ropy prostredníctvom svojej obchodnej divízie Litasco, ktorú spoločnosť presťahovala zo Ženevy do Dubaja. Ďalšie spoločnosti uzatvárajú partnerstvá s novými obchodnými firmami, ktoré sú podľa niektorých zdrojov a miestnych firemných registrov väčšinou registrované v Číne, Singapure, Hong Kongu alebo Dubaji.

Medzi marcom a júnom boli podľa piatich obchodníkov najlepšími obchodníkmi, ktorí nakupovali ropu od spoločností Rosnefť, Surgutneftegaz a Gazprom Neft, dubajský Petroruss, Guron Trading kótovaný v Hongkongu, Bellatrix Energy a Covart, ako aj údaje o preprave a firemné registre. Energy, Voliton kótovaný v Dubaji, Demex Trading, Nestor Trading, Orion Energy a Patera so sídlom v Singapure.

Agentúre Reuters sa nepodarilo nájsť webové stránky alebo kontaktné čísla niektorých spoločností, ako je Voliton. Zvyšné spoločnosti nereagovali na žiadosti o vyjadrenie.

Oneskorené platby

Táto stratégia je plná rizika pre ruských výrobcov. Venezuela, ktorá používa podobný systém prepravy ropy, čelila platobným problémom, podvodom a stratám.

Ako poznamenali obchodníci zapojení do ruského ropného biznisu, zatiaľ čo sa zatiaľ neobjavili žiadne správy o neplneniach záväzkov, oneskorenia spôsobili určité problémy. Podľa zdrojov museli ruskí exportéri čakať tri až päť mesiacov, kým dostali platbu po odoslaní. Zvyčajne kupujúci platia za náklad asi mesiac po vyplávaní lode.

Jeden zdroj uviedol, že takéto oneskorenia viedli k fiškálnym medzerám, pričom vývozcovia boli nútení platiť dane ruskému štátu skôr, ako vôbec dostali platbu za ropu. Zdroj z veľkej ruskej ropnej spoločnosti uviedol, že jeho spoločnosť je ochotná prevziať vyššie úverové riziko od kupujúcich v záujme stabilného vývozu ropy a rastu.