Nový mechanizmus určovania ceny Urals môže zvýšiť rozpočtové príjmy o 0,5 – 0,6 biliónov RUB

MOSKVA – Situácia s rozpočtom vyvoláva obavy, okrem toho nový mechanizmus určovania ceny uralskej ropy nepriamo zvýši daňové zaťaženie.

„Vládou navrhnutý nový mechanizmus určovania ceny Uralu na daňové účely, teda stanovenie zľavy z ceny Uralu pre Brent na 34 USD/barel v apríli, 31 USD/barel v máji, 28 USD/barel v júni. a 25 USD/barel. Od júla to môže do rozpočtu priniesť 0,5 až 0,6 bilióna rubľov dodatočných príjmov z ropy a zemného plynu,” vypočítali expertky Alfa-Bank Natalia Orlova a Irina Rostovtseva. “Tento rok sa očakáva rozpočtový deficit na úrovni 2,9 biliónov rubľov. na základe priemernej ceny uralskej ropy 70 USD/barel.

Ak je cena ropy Urals 50 dolárov za barel, rozpočtový deficit by sa podľa analytikov mohol zvýšiť o 2,0 až 2,5 bilióna rubľov. Vo všeobecnosti to podľa ich názoru naznačuje, že situácia s rozpočtom vyvoláva obavy.

“Rozhodnutie o zmene mechanizmu určovania ceny uralskej ropy považujeme za nepriamy spôsob zvýšenia daňového zaťaženia. Nový mechanizmus navrhovaný vládou tak bude môcť financovať približne 20 % rozpočtového deficitu plánovaného na tento rok. “, zdôrazňujú Orlová a Rostovtseva.

Príjmy ruskej vlády z ropy a plynu sa v januári prepadli, čo viedlo k najväčšiemu rozpočtovému deficitu v prvom mesiaci roka minimálne od roku 1998. Daňové príjmy z ropy a zemného plynu klesli v januári v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 46 %, pričom výdavky vzrástli o 59 % v dôsledku NWO na Ukrajine. Kombinácia týchto faktorov viedla k deficitu štátneho rozpočtu v Rusku vo výške 1,76 bilióna rubľov (25 miliárd USD), informovalo minulý týždeň ministerstvo financií.

Pokles príjmov z ropy a zemného plynu nasledoval po sankciách Západu na ruský export, ktoré teraz zahŕňajú zákaz Európskej únie na väčšinu námorných dovozov ropy a spracovaných palív, ako aj cenový strop G7. Vďaka týmto opatreniam sa uralská ropa, kľúčová exportná zmes Ruska, obchoduje s výraznou zľavou v porovnaní s referenčnými cenami.

Prezident Vladimir Putin žiadal, aby vláda vypracovala plán odhadu ceny ruskej ropy do 1. marca s cieľom kompenzovať negatívny vplyv sankcií na rozpočtové príjmy. Ministerstvo financií zdaňuje producentov ropy na základe mesačného hodnotenia cien ropy Ural spoločnosťou Argus Media. Odhad zahŕňa náklady na dopravu a poistenie nákladu prepravovaného do severozápadnej Európy.

Podľa ministerstva financií mal Ural v januári v priemere 49,48 USD za barel, čo je najmenej od decembra 2020. Pre porovnanie, priemerná cena Brentu bola minulý mesiac 77,82 USD za barel.