USA získavajú vplyv na svetovom trhu s ropou

NEW YORK – Globálni obchodníci s ropou, ktorí sledujú ceny ropy a snažia sa chrániť pred kolísaním, čoraz viac používajú staré heslo: „ Don’t mess with Texas“ (Nezahrávajte sa s Texasom).”

Píše o tom Wall Street Journal a Financial Times.

Obchodníci obchodovali s ropou obchodovanou v Houstone a Midlands, kľúčových centrách rastu exportu v Texase, rekordným tempom 8. februára 2023 podľa burzového giganta CME Group (CME, nárast o 1,02 %). Do pondelka dosiahol počet nerealizovaných dohôd o takýchto dodávkach ropy rekord.

Nárast aktivity naznačuje, že export ropy z USA čoraz viac ovplyvňuje svetové ceny ropy, ako aj finančné nástroje, ktoré výrobcovia, rafinérie a obchodníci kupujú a predávajú, aby sa vyhli cenovým výkyvom alebo na nich využili. V júni bude texaská ropa oficiálne pridaná k svetovému benchmarku Brent.

Prudký nárast produkcie ropy v USA za posledné desaťročie urýchlil tento posun a posunul export k novým rekordom. Od vypuknutia konfliktu na Ukrajine západné sankcie proti ruskej energetike tento trend posilnili, čím sa zvýšila závislosť Európy od dodávok z USA.

Zmeny na fyzickom a finančnom trhu znamenajú, že náklady na jazdu autom, doručovanie tovaru alebo leteckú dopravu stále viac závisia od toho, čo sa deje na pobreží Mexického zálivu v USA, hovoria analytici. Podľa Petra Keaveyho, vedúceho globálnej divízie energetiky a životného prostredia CME Group, sa ropa West Texas Intermediate alebo WTI „stala najdôležitejším ukazovateľom marže na svete“.

„Náš trh, ktorý bol predtým výlučne zameraný na domáceho spotrebiteľa, sa stal medzinárodným lídrom,“ dodal.

V roku 2015 Washington zrušil desaťročia obmedzení vývozu ropy po tom, čo inovácie v technológii vŕtania podporili produkciu fosílnych palív v bridlicových regiónoch USA. Výrobcovia v Permskej panve, epicentre boomu, zvýšili dodávky na medzinárodné trhy prostredníctvom siete potrubí napojených na prístavy v Houstone a Corpus Christi v Texase.

Podľa amerického úradu pre energetické informácie dosiahol vývoz ropy rekordných 5,1 milióna barelov denne počas týždňa, ktorý sa skončil 21. októbra, čo je asi 10-krát viac, odkedy prezident Barack Obama podpísal zákon umožňujúci takéto zásielky.

Nové streamy

Keď obchodníci zvýšili dodávky americkej ropy zahraničným kupcom, deriváty s ňou súvisiace sa stali dôležitejšími pri obmedzovaní rizík vrátane vojenských konfliktov, pandémie a recesie, ktoré v posledných rokoch otriasli trhmi s energiou. Pre takéto hedgingové stratégie majú najväčší význam futures kontrakty – dodávateľské zmluvy na niekoľko mesiacov alebo rokov dopredu.

V roku 2023 sa denné obchodovanie s ropnými kontraktmi WTI viazanými na Houston a Midland na trhoch skupiny CME takmer zdvojnásobilo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Prudký nárast vyvrcholil 8. februára, keď určité dohody zmenili majiteľa 57 302-krát.

Rekordných 361 285 z týchto zmlúv zostalo k pondelku neuhradených, podľa CME, čo signalizuje pokusy výrobcov, rafinérií a obchodníkov obmedziť budúce riziká.

Deriváty umožňujú výrobcom a obchodníkom lepšie sa chrániť pred rizikom predtým, ako exporty zasiahnu Mexický záliv, hovoria analytici. Tieto dohody sa hodnotia ako rozdiel voči futures na zmesovú ropu WTI dodaným do Cushing v Oklahome, čo je široko obchodovaná zmluva používaná ako interný benchmark.

Zvýšenie počtu zásielok ropy do Európy by tiež mohlo znížiť reprezentatívnosť populárnej medzinárodnej referenčnej hodnoty pre skutočný obchod. Po celé roky skladba Brent, ktorú Wall Street považuje za hlavný determinant svetových cien, zahŕňala päť rop ťažených medzi Spojeným kráľovstvom a Nórskom. V posledných rokoch však produkcia v regióne klesá.

V reakcii na to cenová agentúra Platts zvažuje pridanie nových tokov ropy do koša, aby lepšie odrážala fyzické obchodovanie a obmedzila volatilitu. Americká ropa z Midlands prekonala ropu z náleziska Johan Sverdrup pri pobreží Nórska, najmä preto, že jej zloženie s nízkym obsahom síry je vhodnejšie pre iné oleje zo Severného mora.

„Európsky rafinérsky trh miluje tento mix,“ povedal Dave Ernsberger, vedúci marketingového reportingu a obchodných riešení v S&P Global Commodity Insights, kam patrí aj Platts. “A toto zloženie sa páči aj čínskemu rafinérskemu trhu.”

Platts začne zahŕňať náklady na americkú ropu dodanú do Európy v cenách Brentu v júni. Obchodníci už obchodujú s novým futures kontraktom na medzikontinentálnej burze naviazaný na ropu Midland, keď zasiahne pobrežie Mexického zálivu. Podľa ICE počet takýchto nerealizovaných dohôd presahuje 16 000, čo zodpovedá asi 16 miliónom barelov ropy.

“Americká ropa opäť začína určovať cenu ropy,” povedal Ernsberger.

CME Group Inc. je americká spoločnosť na globálnych trhoch. Je to najväčšia svetová burza finančných derivátov a obchoduje s triedami aktív, ktoré zahŕňajú poľnohospodárske produkty, meny, energiu, úrokové sadzby, kovy, akciové indexy a futures na kryptomeny.