Ceny budúcich dodávok kakaových bôbov dosiahli nový rekord v dôsledku sucha v západnej Afrike

LONDÝN – Futures na kakaové bôby dosiahli historické maximum v dôsledku obáv zo sucha v súvislosti s úrodou v západnej Afrike.

Futures na kakaové bôby v New Yorku dosiahli vo štvrtok 5 874 dolárov za tonu. Od začiatku minulého roka sa kotácie takmer zdvojnásobili.

“Obchodníci sa obávajú ďalšieho slabého roka, pokiaľ ide o úrodu, a tieto obavy podporuje fenomén El Niño, ktorý ohrozuje úrodu kakaa v západnej Afrike v dôsledku horúceho a suchého počasia,” povedal Jack Scoville, analytik spoločnosti Price Futures Group.

Spoločnosť Hershey Co., jeden z najväčších svetových producentov čokolády, včera varovala, že “očakáva sa, že rekordné ceny kakaa obmedzia náš rast zisku v tomto roku”.

Kakao je obvyklý názov pre semená kakaovníka (Theobroma) a prášok z nich vyrobený. Kakao je dôležitým vývozom v mnohých rozvojových krajinách a slúži predovšetkým ako základ pre čokoládu. Vo svojej prirodzenej (nesladenej) forme má mimoriadne horkú chuť. Kakaovníky rastú len vo veľmi obmedzenom geografickom pásme, približne 10° severne a južne od rovníka – 70% svetových kakaových plantáží sa nachádza v západnej Afrike.