USA: nie čínskym spoločnostiam na burzách

WASHINGTON – Snemovňa reprezentantov Kongresu USA jednomyseľne schválila návrh zákona, ktorý by čínske firmy mohol pripraviť o možnosť kótovať svoje akcie na amerických burzách.

Dokument poznamenáva, že projekt by mal vyriešiť dlhodobý problém, ktorý sa ešte prehĺbi obchodnými spormi medzi USA a Čínou. Čína podľa autorov návrhu zákona odmieta poskytnúť americkým regulačným orgánom prístup k audítorským správam. Nový zákon zaviaže čínske spoločnosti pôsobiace v USA, aby sa podrobili rovnakým auditom ako americké. Zahraničné spoločnosti kótované na amerických burzách budú tiež musieť predložiť potvrdenie, že nie sú vlastnené zahraničnou vládou a nie sú pod kontrolou úradov.

Pravdepodobný víťaz prezidentských volieb v Spojených štátoch Joe Biden predtým uviedol, že nemá v úmysle okamžite ukončiť obchodnú vojnu s Čínou a zrušiť obchodné clá uvalené súčasnou hlavou štátu Donaldom Trumpom.

V januári podpísali USA a Čína prvý úsek obchodnej dohody, v rámci ktorej Biely dom ponechal 25-percentné clá na čínsky tovar vo výške 250 miliárd dolárov. V platnosti zostali aj 7,5-percentné clá na tovar v hodnote 120 miliárd dolárov. Rokovania o druhej časti dohody uprostred pandémie koronavírusov neviedli ku konkrétnemu výsledku. Hlavnými dôvodmi začiatku obchodnej vojny na konci roku 2017 boli vysoký obchodný deficit v bilaterálnych vzťahoch medzi USA a Čínou, s ktorým nebol spokojný s americký prezident Donaldom Trumpom, ako aj tvrdenia Washingtonu voči Pekingu v súvislosti s porušovaním práv duševného vlastníctva.