Musk: myslieť na produkt, a nie len na čísla

NEW YORK – Šéf spoločností Tesla a SpaceX, Elon Musk, považuje ekonomické vzdelávanie poskytované obchodnými školami typu MBA, za problém.

Podľa jeho názoru titul MBA často znamená, že riaditeľ firmy myslí viac na čísla, ako na svoj vlastný produkt. Elon Musk poznamenal, že v súčasnosti je v USA čoraz viac podnikov, pre ktoré je titul MBA dôležitejší ako iné poznatky.

Počas výročného stretnutia vedúcich spoločností, ktoré organizoval The Wall Street Journal, podnikateľ poukázal na to, že takí vodcovia trávia veľa času na zasadnutiach predstavenstva a sú príliš znepokojení finančnými výsledkami.

Šéf spoločnosti Tesla medzitým zdôraznil, že keď to urobil sám, sa záležitosti spoločnosti zhoršili. Pomohlo to len stráviť viac času výrobou a používaním ich výrobkov. Musk vo svojom prejave tiež uviedol, že dôležitosť prezentácií v PowerPointe a firemných stretnutí je príliš prehnaná a na úkor kvality produktu.

Samotný miliardár nemá MBA. Svojho času tiež odišiel z postgraduálneho štúdia na Stanfordskej univerzite. Nie je to prvýkrát, čo pochybuje o dôležitosti akademického vzdelávania. V marci uviedol, že študenti s väčšou pravdepodobnosťou budú univerzity využívať na zábavu a na dokázanie toho, že môžu robiť nejaký druh práce. Tesla vstúpi do indexu S&P 500 21. decembra. Zároveň kapitalizácia spoločnosti už presiahla 600 miliárd dolárov, okamžite sa stane šiestou najväčšou spoločnosťou v indexe.