Halgaš: Dunajský pivovar nebude tým čo bol

BRATISLAVA – Milan Halgaš dlhé obdobie podniká o oblasti gastronómie. Prevádzkuje podnik Dunajský pivovar. Finančné noviny mu položili otázky, ktoré sa týkajú súčasného stavu v tejto oblasti podnikania.

Aká je podstata kvalitnej gastronómie?

Ak niekto navarí nejaké jedlo a vydá ho cez okienko, to je len stravovanie ľudí. Gastronómia by mala byť o zážitku, a to je už služba na vyššej úrovni. Gastronómia to je predovšetkým emócia. Tú môže logicky povedané vytvárať priestor, či už vonkajší, alebo vnútorný, kvalitný personál. Jedlo je možno až na treťom mieste, hoci to ide ruka v ruke. Keď človek ide do reštaurácie, o jedlo má záujem až v druhom rade.  Pre človeka je to spoločenská udalosť. Momentálne to nie je možné.

Aké by bolo ideálne riešenie súčasnej situácie?

Neotestovaný môžem ísť do kostola, neotestovaný môžem ísť do nákupného strediska. Môžem ísť neotestovaný na lyžiarsky svah. Prečo by som nemohol ísť neotestovaný s priateľmi do reštaurácie?

 

 

Samozrejme by to malo byť za dodržania prísnych bezpečnostných pravidiel.  Predsa nikto nechce nič porušovať. Nikto nezatvára oči pred tým, že je tu nejaká choroba. A dokonca nikto netvrdí, že nie je nebezpečná.

Aký vplyv to má na zamestnanosť vo vašej firme?

Má to absolútny vplyv. V podstate sme sa museli zbaviť sedemdesiatich percent zamestnancov. Museli sme ich poslať na úrady práce. Dotácie a ich schémy sú absolútne nečitateľné. Nedostali sme ani len dotácie za prvú vlnu pandémie. Máme ich schválené, ale keby prišili už zajtra, tak to nič nemení v našej situácii. Sedem mesiacov nemôžeme podnikať. Máme tržby na úrovni sedem až desať percent obdobia pred pandémiou.

Myslíte si že majú význam nejaké protesty…?

Určite by som nechcel pridať k skupine, ktorá rebeluje. Pokiaľ veríme v demokraciu, tak musíme veriť v nastolené pravidlá, či sa nám páčia alebo nie.  S mnohými by som sa nedával dokopy. Tí čo sa v tom nájdu, tak sa našli. Ideálne by bolo otvoriť všetky prevádzky, pri zabezpečení hygienických pravidiel.

Nevyhnutná je pomoc štátu. Ak by sa aj v posledných dvoch týždňoch otvorili prevádzky, nič by to nezachránilo.

Ako môže pôsobiť na gastronómiu v budúcnosti strach ľudí, že by sa nakazili?

Po návštevách reštaurácií je hlad.  Útraty už nebudú také, na aké boli ľudia v minulosti zvyknutí. Doba je neistá. Ľudia nevedia čo bude. Otázka skôr znie nasledovne. Koľkí ich vôbec majú a koľko?

Aj firmy, ktoré nepriamo súvisia s gastronómiou majú problémy s tokom peňazí.  Najväčšie problémy majú firmy, ktoré dodávali categingové služby. (Poznámka Finančných novín – catering, písané tiež ketering, je špecifická služba zákazníkom, väčšinou sa jedná o služby gastronomického charakteru, ktoré je možné realizovať na ľubovoľnom mieste v ľubovoľnom čase. Cateringová firma zabezpečuje všetko od inventára, cez personál po záverečné upratovanie.)

Firmy čo majú vlastnú komoditu, tak ako tak prežívajú. V hotelovom segmente krachujú práčovne. To je holý fakt. Mnohé cestovné kancelárie ani nezačnú vôbec niečo robiť. V oblasti stravovacích a ubytovacích služieb sa vytvára približne 2 miliardy hrubého domáceho produktu.

Ľudia, ktorí pracujú v tomto sektore sa budú musieť niekde zamestnať. V januári a vo februári podľa mňa stúpne nezamestnanosť.

Ako budete riešiť danú situáciu?

V nejakej podstatnej zmene bude musieť dôjsť. Dunajský pivovar bude iný ako v minulosti. V súčasnosti musíme udržiavať podnik z vlastných úspor. Musíme platiť elektrinu, plyn, prístavné poplatky.