Priemyselné združenie: obmedzenia vývozu cukru do EÚ zatvoria v Ukrajine niekoľké cukrovary

KYJEV – Zavedenie obmedzení na vývoz cukru do Európskej únie (EÚ) bude mať nepriaznivý vplyv na cukrovarnícky priemysel na Ukrajine ako celku.

Môže viesť k zatvoreniu niekoľkých cukrovarov, povedal pre agentúru Interfax-Ukraine výkonný predseda predstavenstva Národnej asociácie výrobcov cukru Ukrajiny (Ukrtsukor) Nazar Mykhailovyn.

“Bude to mať veľmi škodlivý vplyv na domácich výrobcov cukru, pretože máme exportne orientovaný priemysel. Dúfali sme, že budeme schopní vyvážať cukor, čím sa zachová a rozvinie náš priemysel. Obmedzenia, licencie a zákazy povedú v aktuálnej sezóne k nadprodukcii a zatvoreniu rafinérií,” povedal.

Podľa šéfa Ukrtsukoru v produkčnom roku 2023-2024 ukrajinské cukrovary vyrobili 1,8 milióna ton cukru, pričom domáci dopyt krajiny bol 900 000 ton. V súlade s tým by Ukrajina mohla dodať 900 000 ton cukru na zahraničné trhy.

“V skutočnosti hlavnými spotrebiteľmi ukrajinského cukru v Európskej únii boli potravinárske podniky-spracovatelia, ktorí priamo používajú cukor vo svojej výrobe. Zaujímajú sa o ukrajinský cukor, pretože je vysoko kvalitný, spĺňa normy EÚ a je do istej miery lacnejší ako vo väčšine krajín Európskej únie,” povedal Mychajlovyn.

Ak Európska únia zavedie kvóty a akékoľvek iné obmedzenia, ukrajinskí výrobcovia cukru budú musieť premýšľať o vstupe na svetové trhy, najmä do krajín v Ázii a Afrike a ďalších krajín, ktoré nie sú členmi EÚ, povedal šéf priemyselného zväzu a dodal, že na to budú ukrajinskí výrobcovia cukru potrebovať prístup k námornej ceste.

Okrem toho pripomenul, že Ukrajina má nielen skúsenosti, ale vyváža aj cukor do Ázie, Afriky, najmä do Kamerunu.

“Je to skôr otázka nákladov na logistiku. V dôsledku blokády poľských a maďarských kontrolných stanovíšť sa naše logistické ceny zvýšili takmer o dva a pol. Musíme tiež vziať do úvahy dodávku cukru do najbližšieho prístavu a potom samotnú prepravu po mori na dodávku do týchto krajín,” povedal Mychajlovyn.

V komentári k návrhu Poľska použiť údaje za roky 2021-2023 pri výpočte prípustnej kvóty pre dodávky ukrajinského cukru do Európskej únie uviedol, že takýto návrh by mal veľmi významný vplyv na možné objemy dodávok. Zdôraznil, že od 5. júna 2022 platí dohoda s EÚ o bezcolnom vývoze cukru. Pred týmto obdobím nemohla Ukrajina dodávať do EÚ viac ako 20 000 ton cukru ročne. Okrem toho od začiatku invázie v roku 2022 získala Ukrajina právo na vývoz až v júni, preto šesť mesiacov prakticky neexistovali žiadne dodávky.

Združenie uviedlo, že v roku 2022 bol vývoz cukru približne 150 000 ton a v roku 2023 dosiahol 550 000 ton.

“Pre nás by bolo, samozrejme, lepšie vyvážať bez akýchkoľvek kvót. Ak si však vyberieme medzi návrhmi európskych združení výrobcov cukru a kvótou navrhnutou Európskou komisiou, potom je pre nás prijateľnejšie číslo, ktoré oznámila Európska komisia,” uzavrel Mychajlovyn.