Ratingová agentúra Fitch Ratings znížila na BBB+ hodnotenie svetového producenta medi Codelco

 Rating Codelco bol znížený na BBB+ z A-.

Ratingová agentúra Fitch Ratings znížila úverový rating čilského štátneho baníka Codelco o jeden stupeň, keďže dlhotrvajúci pokles produkcie a vysoké náklady viedli k zvýšeniu úrovne dlhu.

Rating je v ekonómii: skrátene úverový rating, systematické hodnotenie bonity budúceho dlžníka alebo jeho výsledok.

Rating dlhodobého zlyhania emitenta spoločnosti bol znížený na BBB+ z A-, uviedla agentúra Fitch v stredu 22. novembra. Rozhodnutie agentúry Fitch nasleduje po podobnom kroku agentúry Moody’s Investors Services z minulého mesiaca.

Zníženie ratingu bolo “kvôli nižším objemom výroby v súvislosti s prevádzkovými problémami a oneskoreniami pri dokončení kľúčových investičných projektov,” uviedli analytici Fitch vo vyhlásení.

Produkcia Codelco je na najnižšej úrovni za štvrťstoročie, náklady sa zvýšili a kvalita rudy klesla, čo ohrozuje status spoločnosti ako svetového producenta č. Nový generálny riaditeľ Ruben Alvarado má problémy s oneskorením projektov a prekročením rozpočtu, aby mohol bojovať proti tomuto poklesu.

Výrobca sa pustil do modernizácie svojich starnúcich baní za 40 miliárd dolárov, pričom po desaťročiach nedostatočných investícií spojil niekoľko veľkých projektov.

Codelco plánuje minúť ďalších 720 miliónov dolárov na generálnu opravu svojej najstaršej bane.

Čilská štátna ťažobná spoločnosť už minula 5,7 miliardy dolárov na premenu povrchovej bane Chuquicamata na podzemnú baňu a podľa schôdze akcionárov z 2. mája je v procese investovania 1,3 miliardy dolárov do súvisiacej infraštruktúry. Teraz spoločnosť hľadá environmentálne schválenie na úpravu projektu a dodatočné práce. Dokazuje to dokument zverejnený na webovej stránke regulátora.

Dodatočné náklady, ktoré nezvýšia kapacitu ani životnosť bane Chuquicamata, sú najnovším príkladom toho, aké nákladné a náročné je stavať bane pri zvýšenej sociálnej a environmentálnej kontrole a zhoršujúcej sa kvalite rudy.

Teck Resources utrpela stratu 4 miliardy dolárov, keď rozširuje svoju baňu Quebrada Blanca v severnom Čile. Vyššie úrokové sadzby a nižšie ceny kovov vytvárajú ďalšie prekážky pre investície.

Pod vedením nového generálneho riaditeľa Rubena Alvarada bojuje Codelco za to, aby sa produkcia do konca desaťročia vrátila na úroveň pred pandémiou približne 1,7 milióna ton ročne z približne 1,3 milióna ton v tomto roku, čo je historicky najnižší ukazovateľ za štvrť roka. storočí.

Výrobca sa pustil do generálnej opravy svojich starnúcich baní za 40 miliárd dolárov a Alvarado prepracoval manažment v snahe rozbehnúť projekty. Codelco hrá náskok a žongluje s niekoľkými veľkými projektmi po desaťročiach nedostatočných investícií.

S klesajúcou produkciou a výnosmi, rastúcimi nákladmi a dlhmi, Codelco tiež skúma viac spoločných podnikov so spoločnosťami zo súkromného sektora. Predseda predstavenstva Maximo Pacheco uviedol, že počas nedávnej návštevy Londýna rokoval s niekoľkými významnými ťažobnými firmami vrátane BHP Group o možnej spolupráci.

(Pripravené na základe materiálov Bloomberg)