Najväčšia letecká spoločnosť v Kazachstane bola pri IPO ocenená na takmer 850 miliónov dolárov

ASTANA – Cenné papiere spoločnosti Air Astana sa začnú obchodovať na troch burzách naraz.

Očakáva sa, že transakcie s globálnymi depozitnými certifikátmi (GDR) na Londýnskej burze cenných papierov sa začnú 14. februára a obchodovanie na burzách AIX a KASE 15. februára 2024.

Globálna vkladová potvrdenka (certifikát) je všeobecný názov pre vkladovú potvrdenku, kde certifikát vydaný depozitnou bankou, ktorá nakupuje akcie zahraničných spoločností, vytvára cenný papier na miestnej burze krytý týmito akciami.

Najväčšia letecká spoločnosť v Kazachstane, Air Astana, umiestnila cenné papiere v rámci IPO na burzy v Kazachstane a Spojenom kráľovstve. IPO je skratka slov Initial Public Offering – teda verejná ponuka akcií.

Trhová kapitalizácia spoločnosti bude v deň začatia podmieneného obchodovania na hlavnej burze LSE (Londýnská burza) a Astana International Exchange (AIX) približne 847 miliónov USD, uviedla letecká spoločnosť vo vyhlásení.

Globálne depozitné certifikáty spoločnosti sa obchodovali za 9,25 USD za každý kus v podmienenom obchodovaní v Londýne, čo je o 2,63 % menej ako cena IPO.

Konečná cena za umiestnenie cenných papierov v rámci IPO bola stanovená na 9,5 USD za globálny depozitný certifikát (GDR) a 1 073,83 tenge za akciu. Jedna Air Astana NDR zodpovedá štyrom akciám. Cenné papiere spoločnosti sa budú obchodovať pod tickerom AIRA. Podmienečné obchodovanie s GDR Air Astana na AIX a LSE je naplánované na 9. februára 2024. Očakáva sa, že prijatie na LSE a bezpodmienečné obchodovanie s GDR sa na londýnskej burze začne 14. februára 2024. Hlavné obchodovanie na AIX (akcie a GDR), Kazašskej burze cenných papierov KASE (akcie) a LSE (GDR) sa začne 15. februára 2024.

Prostredníctvom verejnej ponuky akcií získa firma  približne 350 miliónov USD (pred zdanením a výdavkami) alebo 370 miliónov USD, ak sa plne uplatní opcia na nadmernú alokáciu. Z tejto sumy približne 120 miliónov dolárov získa spoločnosť na podporu svojej stratégie rastu, uviedla Air Astana.