Grécke Bistro Suvlaki by potešili stolíky na chodníku

BRATISLAVA – Bistro Suvlaki žije z predaja jedál gréckej kuchyne. Dnes predáva jedlo tak, že ho predáva cez dvere bistra, pred ktorými je stolík. Zisky nie sú veľké, ale podnik sa drží nad vodou. Grécke slovo suvlaki znamená to čo u nás ražniči. Gréci týmto slovom označujú jedlo na špajdli, alebo śpajli. Obe slová sú spisovné.

“Situácia nie je najhoršia. Tržby pokryjú nájomné a mzdy zamestnancov,” hovorí majiteľ Grék Janis Fanurakis. Na Slovensku žije už pätnásť rokov. “Máme stálych klientov, ale teraz nám pribudli aj noví. Tí istí ľudia k nám chodia aj dva razy do dňa. Na obed aj k večeru. Nemáme zisky. Tržby nám postačujú na zaplatenie nájomného a miezd zamestnancov, ” hovorí pán Janis Fanurakis.

Na otázku Finančných novín či grécky podnikateľ očakáva pomoc od vlády povedal: “Pomoc nepotrebujeme. Vieme si poradiť sami. Skôr by sme bolo radi, keby sa uvoľnili  podmienky pre podnikanie. Na začiatok by sme privítali to, aby pred bistrom mohli byť dva tri stolíky.”

Na otázku či by bolo bistro schopné investovať do izolácie stolov, alebo paravánov medzi stolmi, majiteľ bistra povedal, že teraz je to riziko, ktoré by si nemohli dovoliť.  Bistro Sulvaki vzniklo pred šiestimi rokmi. Ponúka kebaby, ryby, chobotnice, musaki, ale aj špenát a cuketu v lístkovom ceste. Jednoducho povedané, špeciality Gréckej kuchyne, ale aj jedlá známe len na gréckom ostrove Kréta. Majiteľ reštaurácie Janis Fanurakis pochádza z Kréty.