Čo týždeň dal: trhy očakávajú korekciu

NEW YORK – Americké a európske akciové indexy nadviazali na svoj minulotýždňový pokles a zakončili týždeň v červených číslach.

Pod negatívnu náladu a veľké na trhoch sa podpísali obavy z nového variantu koronavírusu, zmiešané výsledky z trhu práce v USA a rýchlejšie znižovanie nákupu aktív zo strany Fedu.

Európske akcie v pondelok vzrástli po najhoršom poklese za viac ako rok, keď obchodníci zvažovali hrozbu nového variantu Covid-19 pre oživenie ekonomiky. Index Stoxx 600 vzrástol o 0,78 %, čo je najväčší jednodňový zisk od 1. novembra a zmiernil piatkový prepad, ktorý bol na úrovni 3,7 %. Akcie v oblasti cestovného ruchu a voľného času rástli, pričom v piatok zaznamenali najhorší pokles kvôli obavám, že šírenie omikrónovej mutácie zastaví opätovné otvorenie odvetvia. Energetické akcie tiež rástli spolu s rastom ceny ropy. Na druhej strane spoločnosti, ktoré ťažili z predchádzajúcich blokád, mali podpriemernú výkonnosť, vrátane Just Eat Takeaway.com N.V., HelloFresh SE a softvérovej skupiny na prácu z domu Logitech International S.A.. Investori posudzujú rizikový potenciál omikronu, pričom odborníci na zdravie v Južnej Afrike, kde bol prvýkrát zistený, uviedli, že mutácia zrejme spôsobuje len mierne symptómy. Svetová zdravotnícka organizácia však uviedla, že pochopenie nového kmeňa môže trvať týždne. Spoločnosť Moderna Inc. medzitým uviedla, že nová vakcína by mohla byť pripravená začiatkom budúceho roka.

Predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell v utorok povedal, že centrálna banka by mohla ukončiť svoj program nákupu aktív o niekoľko mesiacov skôr, ako sa v súčasnosti plánuje, čo signalizuje dôveru v ekonomické oživenie napriek nervozite z nového variantu koronavírusu. Teraz sledujeme ekonomiku, ktorá je veľmi silná a  inflačné tlaky, ktoré sú veľmi vysoké. Podľa Powella je vhodné, aby sa na ďalšom stretnutí, ktoré má byť o pár týždňov prediskutovalo, či by bolo vhodné ukončiť nákupy o niekoľko mesiacov skôr. Začiatkom tohto mesiaca Fed oznámil, že začne obmedzovať nákupy hypotekárnych cenných papierov a amerických štátnych dlhopisov, ktoré od začiatku pandémie kupoval tempom 120 miliárd dolárov mesačne. Fed začal tento proces spomaľovať približne o 15 miliárd dolárov každý mesiac, čo by ukončilo takzvaný program kvantitatívneho uvoľňovania do polovice budúceho roka. V posledných týždňoch však viacerí predstavitelia Fedu vyjadrili názor, že môže byť vhodné urýchliť tento proces a ukončiť program skôr. Omicron pre Fed komplikuje vývoj inflácie, kde centrálni bankári uznali riziko, že inflačné tlaky sa stanú viac „zakorenené“. Powell tiež oznámil, že už nebude používať slovo prechodný na opis vysokých inflačných tlakov. Na jednej strane vznik nového variantu ohrozuje obnovu problémov v dodávateľskom reťazci, ktoré podporili spoločnosti pri zvyšovaní cien. To tiež zvyšuje možnosť spomalenia oživenia trhu práce, kde viac ako 4 milióny ľudí zostáva mimo pracovnej sily v porovnaní s úrovňami pred pandémiou. Väčšie obavy z vírusu by mohli znížiť ochotu ľudí pracovať, čo by spomalilo pokrok na trhu práce a zintenzívnilo narušenie dodávateľského reťazca.

S rastúcou politickou nespokojnosťou v Turecku a vypuknutím protestov môže nerešpektovanie hodnoty líry zo strany prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dosiahnuť bod zlomu. Krok centrálnej banky vynaložiť približne 1 miliardu dolárov na zastavenie prudkého poklesu meny ukazuje, že politici sa čoraz viac obávajú Erdoganovho plánu ekonomickej transformácie. Je to prvý oficiálny signál v Turecku, že centrálni bankári sú ochotní konať, aj keď prezident požaduje nižšie sadzby. Teraz sa investori otvorene pýtajú, čo môžu menové orgány urobiť, aby odvrátili hlbšiu krízu. Súdiac podľa tlmenej reakcie líry na stredajší zásah, dôvera investorov zostáva nízka. Mena už tento rok stratila približne polovicu svojej hodnoty. V očiach Erdogana sú slabinou líry náklady na premenu Turecka na priemyselnú veľmoc a oslobodenie krajiny od závislosti na krátkodobej zahraničnej hotovosti, ktorá prúdi do ekonomiky, keď sú sadzby vysoké. Ale začínajú sa hromadiť problémy, ktoré by mohli podkopať jeho veľkú víziu. Kolaps líry ničí tureckú strednú triedu, frustruje investorov a podnietil nespokojnosť s vedením krajiny. Analytici tvrdia, že pre Erdogana bude takmer nemožné napraviť ekonomiku pred voľbami v roku 2023. Aj keď by slabšia líra mohla pomôcť tureckým výrobcom vyrábať sofistikovanejšie tovary, čo je jeden z prezidentových často propagovaných cieľov, bude ťažké vidieť, že sa to stane v kratšom čase ako dva roky. „Ak by bola lacnejšia líra prínosom pre export, myslím si, že export by už roky rástol,“ povedal Nick Stadtmiller, riaditeľ pre rozvíjajúce sa trhy v Medley Global Advisors.

OPEC a jeho spojenci sa podvolili tlaku spotrebiteľov tým, že pokračujú v plánovanom zvýšení ťažby ropy, ale povedali, že môžu toto rozhodnutie kedykoľvek prehodnotiť kvôli obrovskej neistote na trhu. Skupina súhlasila, že v januári dodá na svetové trhy o 400 000 barelov ropy denne viac, čo je krok, ktorý by mal potešiť štáty, ktoré sa obávajú vysokých cien, najmä USA. Kartel však tiež nechal otvorené dvere na zmenu plánu v krátkom čase, čo je nezvyčajný krok, ktorý podčiarkuje ťažké vyhliadky v dôsledku omikrónového variantu Covid-19 a uvoľnenia núdzových zásob paliva pod vedením Washingtonu. Keďže ropa je už v medveďom trhu, analytici a obchodníci vo všeobecnosti očakávali, že Organizácia krajín vyvážajúcich ropu a jej spojenci odložia zvýšenie ponuky. Prestávka by však priniesla aj určité politické riziko. Napriek nedávnemu výpredaju čelí Saudská Arábia tlaku zo strany USA a ďalších kľúčových spotrebiteľov, aby zabezpečili, že zásoby zostanú dostatočné na to, aby zabránili prudkému nárastu inflácie. Ignorovanie takýchto úvah by narušilo už aj tak napäté vzťahy s Washingtonom, ktorý je natoľko znepokojený cenami, že využíva strategické rezervy ropy. Technickí experti koalície v stredu predpovedali, že trhy budú v prvom štvrťroku čeliť prebytku, ktorý, hoci je menší, ako sa pôvodne predpokladalo, zostáva značný na úrovni takmer 2 miliónov barelov denne. Americké futures na ropu klesli až o 4,8 % na základe dohody OPEC+, ale tieto straty vyrovnali, keď si obchodníci uvedomili, že do dohody bola zahrnutá klauzula o potenciálnom vystúpení.

Americké akcie v piatok predĺžili svoj týždenný pokles. Nervozita na trhu pokračovala po zmiešaných správach z trhu práce a v situácií rýchlejšieho znižovania nákupu aktív zo strany Federálneho rezervného systému. Dolár a štátne dlhopisy vzrástli. Technologický index Nasdaq 100 sa prepadol, pričom výrobca elektrických vozidiel Tesla klesol o približne 6 % a materská spoločnosť Facebooku Meta Platforms po 20 % prepade z nedávneho vrcholu smeruje na medvedí trh. Spoločnosť Apple tiež klesla po správe, že boli napadnuté telefóny iPhone najmenej deviatich zamestnancov ministerstva zahraničných vecí USA. Čínske spoločnosti kótované v USA klesli v čase, keď sa gigant Didi Global pripravuje opustiť americké burzy a regulačné orgány plánujú prinútiť zahraničné firmy, aby otvorili svoje účtovné knihy alebo riskujú stiahnutie z burzy. „Bezpečné prístavy“ ako japonský jen, švajčiarsky frank a zlato stúpli. Volatilita aktív zostala zvýšená, čo odzrkadľuje neistotu v súvislosti s tým, ako vypuknutie nového variantu koronavírusu ovplyvní globálny rast. Rast počtu novovytvorených pracovných miest v USA zaznamenal tento rok svoj najmenší prírastok, zatiaľ čo miera nezamestnanosti klesla o viac, ako sa predpokladalo, na 4,2 %. Niekoľkí analytici uviedli, že údaje by nemuseli nevyhnutne znamenať zmenu menovej politiky, pretože centrálni bankári pravdepodobne v dôsledku vysokej inflácie pristúpia rýchlejšiemu znižovaniu nákupu aktív.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: -1,22 %

DOW JONES: -0,91 %

NASDAQ: -2,62 %

DAX:  -0,57 %

Euro Stoxx 50: -0,23 %

NIKKEI:  -2,51 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:  +20,83 %

DOW JONES: +12,98 %

NASDAQ: +17,05 %

DAX:  +10,58 %

Euro Stoxx 50: +14,85 %

NIKKEI: +2,13 %

Mário  Jičínsky, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.