Čo týždeň dal: trhmi hýbe geopolitická situácia

NEW YORK – V tomto týždni hýbali trhmi najmä geopolitické riziká prameniace z napätia ohľadom hroziaceho vojenského konfliktu na Ukrajine, ktoré prispeli k zhoršeniu sentimentu na akciovom trhu.

Počas pondelkového obchodného dňa čelili akciové trhy ďalšej sérii divokých výkyvov, pričom obchodníci hodnotili najnovší geopolitický vývoj uprostred obáv zo sprísňovania menovej politiky Federálnym rezervným systémom. Po niekoľkých pokusoch o odraz S&P 500 zaznamenal svoj tretí pokles v rade. Technologický index Nasdaq 100 uzavrel obchodovanie o niečo vyššie. Výnosy zo štátnych dlhopisov sa zvýšili, pričom pri náraste viedli dlhopisy s kratšou dobou splatnosti. V pondelok Ropa West Texas Intermediate po prvý raz od roku 2014 prekonala úroveň 95 USD za barel. Najvyšší diplomat Vladimira Putina medzitým vyzval ruského prezidenta, aby pokračoval v rozhovoroch so západom, pričom uviedol, že možnosti rokovaní na zmiernenie geopolitického napätia nie sú ani zďaleka vyčerpané. V pondelok sa objavili aj vyjadrenia ohľadom smerovania menovej politiky Federálneho rezervného systému. Prezident federálnej banky v St. Louis James Bullard povedal, že centrálna banka musí posunúť vpred plány na zvýšenie sadzieb, aby zdôraznila svoju dôveryhodnosť v boji proti inflácii.

V utorok americký akciový trh zastavil trojdňový pokles, keď ruský prezident Vladimir Putin povedal, že dúfa v diplomatické riešenie napätia s USA a ich spojencami a oznámil čiastočné stiahnutie tisícov vojakov zhromaždených v blízkosti ukrajinských hraníc. Medzitým prezident Joe Biden uviedol, že je stále možné, že Rusko napadne Ukrajinu a taktiež poznamenal, že USA zatiaľ neoverili tvrdenia Moskvy, že stiahli niektoré sily. Technologické akcie viedli k ziskom indexu S&P 500, zatiaľ čo akcie spoločností z energetického sektora zažili prepad spolu s cenou ropy. 10-ročné výnosy amerických štátnych dlhopisov presiahli úroveň 2 %. V utorok zverejnilo ministerstvo práce v USA dáta indexu výrobných cien pre konečný dopyt, ktorý vzrástol o 9,7 % oproti januáru minulého roka a o 1 % oproti predchádzajúcemu mesiacu. Stredné prognózy v prieskume ekonómov agentúry Bloomberg, ktoré boli zverejnené v mesačnom predstihu hovorili o 9,1 % medziročnom náraste a 0,5 % medzimesačnom náraste. Údaje z minulého týždňa ukázali, že spotrebiteľské ceny v januári vzrástli viac, ako sa predpokladalo, čím sa ročná miera inflácie dostala na nové maximum za štyri desaťročia. Čísla, ktoré odzrkadľovali široké nárasty vo všetkých kategóriách, môžu podporiť argument Federálneho rezervného systému, aby bol v nasledujúcich mesiacoch agresívnejší pri zvyšovaní úrokových sadzieb a znižovaní držby dlhopisov.

V stredu došlo k oživeniu indexu S&P 500 po tom, ako bola zverejnená zápisnica zo zasadnutia centrálnej banky, pričom komoditné a priemyselné spoločnosti prekonali výkonnosť technologických akcií, ktorým sa darilo počas éry takmer nulových sadzieb. Na konci obchodovania vzrástla cena akcií  spoločnosti Cisco Systems Inc., čo je najväčší výrobca počítačových sieťových zariadení, v reakcii na ich vzostupnú prognózu predaja, zatiaľ čo cena akcií výrobcu čipov Nvidia Corp. po zverejnení svojich hospodárskych výsledkov poklesla. Zo zverejnenej zápisnice zo stretnutia predstaviteľov Fedu, ktoré sa uskutočnilo v januári vyplývalo, že inflácia je príliš vysoká, čo zaručuje skoré zvýšenie sadzieb. Zvýšenie sadzieb v marci je už pravdepodobne do veľkej mieri započítané v trhu avšak existuje možnosť, že by centrálna banka mohla pristúpiť k razantnejšiemu navýšeniu až o 50 bázických bodov.

Vo štvrtok zamierili akciové trhy do červených čísel, zatiaľ čo obchodníci hľadali istotu v dlhopisoch a iných bezpečných aktívach, nakoľko zvýšené obavy z geopolitických rizík prispeli k starostiam ohľadom vyhliadok na sprísňovanie menovej politiky centrálnou bankou. Približne 85 % spoločností v indexe S&P 500 vo štvrtok kleslo, zatiaľ čo technologický index Nasdaq 100 sa prepadol takmer o 3 %. Medzitým takzvaný ukazovateľ strachu na trhu  Cboe Volatility Index alebo VIX prudko vzrástol. 10-ročné výnosy štátnych dlhopisov klesli pod 2 %, zatiaľ čo zlato, japonský jen a švajčiarsky frank stúpli. Cena ropy klesla aj napriek hrozbe ekonomických sankcií, ktoré by mohli narušiť globálne dodávky. USA zintenzívnili varovania pred možným ruským útokom na Ukrajinu, pričom prezident Joe Biden povedal, že môže prebiehať akcia pod falošnou vlajkou a popredný diplomat označil Moskvu za smerujúcu k bezprostrednej invázii. Avšak ruskí predstavitelia uviedli, že žiadna invázia na Ukrajinu neprebieha. Prezident Federálnej rezervnej banky v St. Louis James Bullard medzitým povedal, že zníženie inflácie si môže vyžadovať, aby centrálna banka prekročila neutrálnu cieľovú úrokovú sadzbu. Zopakoval svoj názor, že Fed by sa mal do 1. júla zvýšiť sadzby o 100 bázických bodov a v druhom štvrťroku by mal začať s vyrovnávaním súvahy v reakcii na najrýchlejšiu infláciu za 40 rokov.

Piatkové obchodovanie na Wall Street prebiehalo zväčša v červených číslach. Akcie klesali, zatiaľ čo dlhopisy na konci týždňa rástli, pričom sa vyznačovali intenzívnou volatilitou uprostred patovej situácie medzi Západom a Ruskom. Technologické, maloobchodné a energetické akcie viedli k stratám v indexe S&P 500, pričom piatkové vypršanie platnosti opcií v hodnote 2,2 bilióna dolárov umocňovalo volatilitu. Ropa zaznamenala prvý týždenný pokles za dva mesiace a to aj napriek obavám z prerušenia dodávok, ak by Rusko čelilo sankciám. V piatok spoločnosť General Electric Co. varovala, že problémy v dodávateľskom reťazci, nedostatok pracovnej sily a materiálna inflácia budú brzdiť jej podniky minimálne do polovice tohto roka. Počas dňa sa objavila správa, že viacero predstaviteľov Európskej centrálnej banky pripúšťa, že úrokové sadzby v eurozóne budú pravdepodobne musieť koncom tohto roka vzrásť vzhľadom na silnejšie vyhliadky inflácie. Predstavitelia ECB tiež zdôrazňujú, že akékoľvek rozhodnutie bude závisieť od prichádzajúcich údajov a prognóz.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom sa 12. februára zvýšil o 23-tisíc na 248-tisíc v porovnaní s očakávaniami trhu, ktoré boli na úrovni 219-tisíc. Miera inflácie v Nemecku stagnovala v januári na úrovni 4,9 % na medziročnej báze, v súlade očakávaniami a úrovňou inflácie v decembri. Čínsky index spotrebiteľských cien (CPI) narástol za minulý mesiac v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 0,9 %. Ekonómovia očakávali rast o 1 % po 1,5 % zvýšení v decembri. Stavebná produkcia v eurozóne klesla v decembri 2021 medziročne o 3,9 %, po novembrovom zvýšení o 0,4 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -1,58 %

DOW JONES:     -1,90 %

NASDAQ:            -1,58 %

DAX:                     -2,48 %

Euro Stoxx 50:   -1,95 %

NIKKEI:                 -2,07 %

 

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:             -8,75 %

DOW JONES:      -6,22 %

NASDAQ:            -13,40 %

DAX:                     -5,30 %

Euro Stoxx 50:   -5,21 %

NIKKEI:                 -5,80 %

 

Tomáš Ferech, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.