Perry: sankcie USA voči plynovodu Nord Stream 2

Washington sa chystá zaviesť sankcie na plynovod Nord Stream-2, ktorý sa dokončuje, povedal americký minister energetiky Rick Perry počas prejavu v Kyjeve.

Podľa neho Spojené štáty plánujú pripraviť návrh zákona, ktorý zavedie potrebné obmedzenia pre projekt. Perry opakovane uviedol, že Spojené štáty sú nespokojné s výstavbou plynovodov Nord Stream-2 a plynovodov tureckého prúdu, čo umožní Rusku opustiť ukrajinský tranzit.

Prezident Ukrajiny Vladimír Zelenskij nás pred stretnutím s delegáciou USA požiadal aj o posilnenie sankcií voči Rusku: „Nebudeme schopní prekonať ruskú agresiu na Donbase a na Kryme nezávisle. Preto potrebujeme vašu pomoc, “povedal prezident.

Predtým, Maroš Ševčovic, zástupca vedúceho Európskej komisie pre záležitosti energetickej únie, navrhol Zelenskňemu zorganizovať nové trojstranné stretnutie ministrov Ukrajiny a Rusko s Európskou úniou. Rokovať by sa malo o otázkach tranzitu plynu po roku 2019.

Súčasná zmluva o tranzite ruského plynu cez Ukrajinu končí na konci tohto roka. Krajina sa obáva, že spustenie plynovodov Nord Stream-2 a Turkish Stream spôsobí, že ukrajinská prepravná sústava nebude žiadaná.