Nové pravidlá pre odlesňovanie by mohli zničiť zásoby kávy a kakaa v skladoch Európskej únie

BRUSEL – Zákon proti odlesňovaniu prijatý v júni obmedzuje predaj nevyhovujúcich zásob v EÚ.

Státisíce ton kávy a kakaa uskladnených v skladoch EÚ by mohli byť zničené v dôsledku predvídateľných dôsledkov blokového zákona o odlesňovaní, ktorý vstúpil do platnosti v júni tohto roku. Zákon zakazuje v rámci bloku predaj produktov ako káva, kakao, palmový olej a kaučuk, ktoré boli vypestované v oblastiach odlesňovania.Medzikontinentálna burza (ICE), je a z hlavných platforiem obchodovania s futures na kávu a kakao, a Medzinárodné obchodné centrum, agentúra pre spoluprácu OSN a Svetovej obchodnej organizácie, však varovali, že káva a kakao vyrábané a skladované v EÚ počas prechodného obdobia, ktoré trvá do decembra 2024, môžu byť považované za nevyhovujúce a musia byť predané mimo bloku alebo zničené.

Asi 70 % svetových dodávok kakaa pochádza z Pobrežia Slonoviny a Ghany, kde existujú problémy ako odlesňovanie a detská práca. Najväčšími svetovými producentmi kávy sú Brazília, Vietnam, Kolumbia a Indonézia.

„Ak bude uvedený na trh počas prechodného obdobia, je to v poriadku. Ale ak sa skladuje a potom sa uvoľní po prechodnom roku, nemusí to tak byť, povedala Pamela Coke-Hamilton, riaditeľka Medzinárodného obchodného centra. “To by mohlo byť veľmi ťažké…produkty by neboli povolené, pretože výrobcovia by neurobili…nič, aby zabezpečili, že budú v súlade s novými pravidlami.”

 

Povedala, že to znamená, že výrobcovia pravdepodobne doručia tovar inam „alebo ho vyhodia“. ICE varovala, že zámena tovaru v skladoch „ovplyvní schopnosť odvetvia hladko obchodovať s produktmi a zabezpečiť, aby sa riziká riadili zodpovedne a efektívne“.

To by mohlo viesť k narušeniam ovplyvňujúcim „celý dodávateľský reťazec od farmára po spotrebiteľa,“ uviedla ICE a dodala, že na zabránenie takejto situácii sú potrebné jasné usmernenia z Bruselu a vnútroštátnych orgánov. ICE uviedla, že počas leta bolo takmer 200 000 metrických ton kakaa a 150 000 metrických ton kávových zŕn uložených v licencovaných skladoch ICE v prístavoch po celej Európe.

Dôsledky pre výrobcov
Pravidlá EÚ sa považujú za kritickú súčasť vlajkovej lode environmentálneho práva Zelenej dohody a ich cieľom je zabrániť zhoršovaniu škôd v spotrebe bloku v krajinách mimo jeho hraníc. Rozvojové krajiny však tento prístup spochybňujú a tvrdia, že zvyšuje náklady na obchod s krajinami EÚ a vedie k sankciám.

Nariadenia vyžadujú, aby dovozcovia poskytli údaje o polohe, aby dokázali, že nepochádzajú z oblastí, kde dochádza k odlesňovaniu. Produkty budú kontrolované na základe rizika odlesňovania v krajine pôvodu. Káva a kakao by mohli byť obzvlášť ťažko zasiahnuté, pretože tieto produkty nie sú po príchode do EÚ okamžite preclené a môžu zostať v dočasnom sklade dlhšie ako 18 mesiacov, čo je prechodné obdobie vyžadované právnymi predpismi proti odlesňovaniu.

Pre výrobcu čokolády Barryho Callebauta by „finančné riziko bolo veľmi významné,“ povedal Nicholas Munard, riaditeľ spoločnosti pre udržateľnosť a poľnohospodárstvo. EÚ je hlavným trhom pre Barryho Callebauta, najväčšieho výrobcu čokolády na svete, ktorý každoročne spracuje približne 20 % svetovej úrody kakaa.

„Ak si vezmete našu 18-mesačnú dodávku a podiel EÚ na našom geografickom rozložení, je to veľmi, veľmi vážne riziko,“ povedal Munard.

V súvislosti s implementáciou pravidiel tiež dodal, že “toto je jediná vec, ktorá nás momentálne skutočne znepokojuje, ale je obrovská.”

Matthias de Meer, manažér pre vzťahy s EÚ v Európskej asociácii kakaa, povedal, že dopredný nákup je v kakaovom priemysle bežný: „Čokoládové vajíčka predávané na Veľkú noc 2025 budú vyrobené z aktuálnej úrody.

Ak Európska komisia a členské štáty čoskoro neobjasnia štatút kakaových bôbov vyrobených počas prechodného obdobia, „to by mohlo mať obrovský vplyv na farmárov, spotrebiteľov v EÚ a priemysel,“ dodal. Hodnota „významných zásob kakaa“ by mohla byť „prakticky nulová, čo by vytváralo potravinový odpad a ohrozovalo prístup na trh EÚ pre viac ako 3 milióny pestovateľov kakaa“.

Európska komisia rokuje s členskými štátmi o riešení týkajúcom sa zásob dovezených počas prechodného obdobia. Priebeh rokovaní odmietla komentovať.