Ropa: ceny značky brent stúpli na 103,8 USD

LONDÝN – Ropa pokračuje v zdražovaní v súvislosti so zavedením nových západných sankcií voči Rusku v dôsledku situácie na Ukrajine.

Cena aprílových futures na Brent na londýnskej burze ICE Futures do pondelka o 13:50 je 103,08 USD za barel, čo je o 5,15 USD (5,26 %) viac ako uzatváracia cena z predchádzajúcej seansy. Platnosť týchto zmlúv končí 1. marca. Májové futures na Brent zdraželi o 4,8 USD (5,1 %) na 98,92 USD za barel.

Cena futures na WTI za apríl na elektronickom obchodovaní newyorskej obchodnej burzy (NYMEX) je v tomto čase 96,17 USD za barel, čo je o 4,58 USD (5 %) viac ako konečná hodnota piatkovej seansy.

Trh naďalej sleduje vývoj na Ukrajine, kde prebiehajú nepriateľské akcie, a analyzuje reakcie medzinárodných aktérov na tieto udalosti. Šéfovia krajín G7 v sobotu rozhodli o odpojení niektorých ruských bánk od medzinárodného platobného systému SWIFT.

„Aj keď presné podrobnosti o uvalení nových sankcií neboli zverejnené a zdá sa, že stále existujú výnimky z obchodovania s energiami a potravinami, prekážky, ktoré tieto sankcie vytvoria pre platobné transakcie, pravdepodobne ešte viac prehĺbia šok na komoditných trhoch, “ povedal. napísali analytici Goldman Sachs.

Experti banky zvýšili svoju mesačnú predpoveď ceny ropy Brent na 115 dolárov za barel z 95 dolárov za barel. Podľa ich prepočtov bude musieť trh znížiť dopyt o 4 milióny barelov ropy, aby prekonal negatívny vplyv straty ruského exportu energie. Ani presmerovanie tokov ropy na východ nepomôže zlepšiť situáciu na trhu, tvrdia analytici, pretože by si to vyžiadalo predĺženie tranzitného času o 12 dní, čo zodpovedá strate 90 miliónov barelov ropy.

Trh čaká tento týždeň zasadnutie OPEC+, ktoré rozhodne o aprílovej úrovni ťažby ropy v krajinách, ktoré sú členmi neformálnej organizácie. Od minulého leta krajiny OPEC+ zvyšujú produkciu ropy o 400 000 barelov denne mesačne na pozadí postupného zotavovania globálnej ekonomiky z krízy spôsobenej pandémiou COVID-19.