Čo týždeň dal: údaje o inflácii prekvapili investorov

NEW YORK – Týždeň plný údajov o inflácii priniesol rast výkyvov cien na finančných trhoch.

V pondelok sa akcie odrazili od dna po tom, čo zaznamenali najhorší týždenný výsledok od marca. Štátne pokladničné poukážky klesli, keďže vyjadrenia predstaviteľa Federálneho rezervného systému naznačili, že úrokové sadzby by mohli zostať na vyššej úrovni dlhšie, aby skrotili inflačné tlaky. Index S&P 500 zastavil štvordňový pokles, zatiaľ čo Dow Jones zaznamenal najväčší nárast za viac ako sedem týždňov. Spoločnosť Amazon.com vzrástla po správe, že sa stretne s Federálnou obchodnou komisiou aby sa vyhla protimonopolnej žalobe. Spoločnosť Apple zaznamenala najdlhšiu sériu strát v tomto roku. V neskorom obchodovaní spoločnosť Beyond Meat klesla po tom, ako rastlinná spoločnosť vyrábajúca hamburgery uviedla, že pravdepodobne nedosiahne svoj cieľ v druhej polovici roka dosiahnuť pozitívny peňažný tok. Palantir Technologies stúpla po zvýšení prognózy zisku a po tom, čo schválila spätný odkup akcií v hodnote 1 miliardy USD. Jasná väčšina investorov očakáva recesiu v USA pred rokom 2024, čo ich vedie k tomu, že súčasný býčí akciový trh považujú za dočasný a uprednostňujú dlhodobé americké štátne dlhopisy. To vyplýva z najnovšieho prieskumu Markets Live Pulse, ktorý ukázal, že približne dve tretiny zo 410 respondentov očakávajú pokles najväčšej svetovej ekonomiky do konca budúceho roka. Zdá sa, že respondenti prieskumu očakávajú ďalšie škody na ekonomike spôsobené uťahovaním menovej politiky.

V utorok znížili akcie straty, keď sa objavili kupujúci po poklese spôsobenom obavami o finančný systém a hospodárstvo. Dlhopisy vzrástli. Pokles akcií sa v popoludňajšom obchodovaní v New Yorku zmiernil, pričom index S&P 500 klesol o 0,4 %. Spoločnosť Apple zastavila svoju najdlhšiu sériu strát v tomto roku. Eli Lilly & Co. viedla zisky zdravotníckych spoločností po tom, ako jej predaje liečby na chudnutie prekonali očakávania a nová štúdia zvýšila vyhliadky, že jej liek by mohol byť prospešný aj pri srdcových ochoreniach. Banky klesli keď Moody’s Investors Service znížila rating 10 malých a stredne veľkých amerických veriteľov a uviedla, že to isté môže urobiť s niekoľkými veľkými spoločnosťami. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov klesli na približne 4 %. Utorkový výnos v hodnote 42 USD mld. USD z predaja trojročných dlhopisov priniesol nižší ako očakávaný výsledok. Dolár vzrástol. Ropa sa odrazila od dna po tom, čo ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že jeho krajina podnikne odvetné opatrenia, ak Rusko bude pokračovať v blokovaní ukrajinských prístavov. Meď – barometer svetovej ekonomiky – klesla v dôsledku neuspokojivých údajov o čínskom obchode.

V stredu prepad veľkých technologických podnikov a vyššie ceny energií ovplyvnili náladu na Wall Street. Index S&P 500 uzavrel v blízkosti minimálnych hodnôt a Nasdaq 100 klesol o viac ako 1 %. Nvidia, ktorá v tomto roku viac ako strojnásobila svoju hodnotu v rámci šialenstva okolo umelej inteligencie, klesla o takmer 5 %. Spoločnosti Tesla, Apple a Amazon.com zaznamenali pokles. 28% nárast ceny európskeho zemného plynu a nárast ropy o 9 % zvýšili obavy z ďalších cenových tlakov. Hlavnou správou dňa bolo jednoznačne vyhlásenie inflačných dát z USA. Inflačné dáta priniesli pozitívne správy, keďže na medziročnej báze jadrová inflácia meraná indexom CPI poklesla o viac než sa predpokladalo, čo zvýšilo šance, že FED nebude musieť držať vysoké sadzby príliš dlho. Na druhej strane došlo k rastu celkovej inflácie medziročne o 0,2 percentuálneho bodu, avšak o menej než sa predpokladalo. Medzitým investori do dlhopisov mali takí veľký záujem o americké štátne 10-ročné dlhopisy, že sa uspokojili aj s výnosnosťou pod 4 %. Aukcia v hodnote 38 miliárd dolárov bola udelená za 3,999 %, čím sa stala treťou 10-ročnou novou emisiou v poradí s pevnou úrokovou sadzbou nižšou ako 4 %. Po skončení riadneho obchodovania spoločnosť Walt Disney oznámila, že zvyšuje ceny svojich streamovacích služieb, vrátane 27 % zvýšenia za verziu bez reklamy, čo je vlajková loď Disney+.

Vo štvrtok sa akcie snažili nájsť smer uprostred stávok že aj keď FED pozastaví zvyšovanie sadzieb v septembri, menová politika zostane utiahnutá, aby sa zabránilo vzplanutiu inflácie. Poklesli aj štátne dlhopisy. Opätovný rast dlhodobejších výnosov v USA mal vplyv na náladu investorov po slabej aukcii 30-ročných dlhopisov. Index S&P 500 uzavrel bez väčších zmien, pričom v druhej polke obchodného dňa zmazal zisky zo začiatku dňa. Spoločnosť Nvidia predĺžila tri dni trvajúci pokles. General Motors a Ford Motor klesli pre rastúce obavy, že požiadavky zo strany odborov by mohli spôsobiť prudký nárast nákladov automobiliek na pracovnú silu. Spoločnosť Walt Disney vzrástla po tom, čo uviedla, že jej kapitálové výdavky na filmy a televízne programy sú nižšie ako sa predpokladalo.  Výnosy 30-ročných amerických dlhopisov vzrástli po aukcii v hodnote 23 miliárd USD, ktorá priniesla najvyššie úroky od roku 2011. Referenčné 10-ročné výnosy vzrástli približne o 10 bázických bodov na 4.1%. Dolár vzrástol a rast ropy z predošlých dní sa zastavil.

Obnovený prepad technologických spoločností a zmiešané ekonomické dáta spôsobili, že akciový trh v piatok bojoval o smer. Index S&P 500 uzavrel deň o 0,1 % nižšie vďaka čomu sa dostal na jednomesačné minimum. Nasdaq 100 si pripísal najdlhšiu týždennú stratu v tomto roku a počas obchodného dňa sa pohyboval okolo hodnoty 15 000. Naposledy index skončil pod touto hranicou v júni. Spoločnosť NVIDIA, ktorej hodnota sa v tomto roku viac ako strojnásobila, predĺžila štvordňový pokles na 10 %. Priemyselný index Dow Jones zaznamenal mierny zisk. Výnosy dlhopisov Spojeného kráľovstva vzrástli po údajoch, podľa ktorých britská ekonomika dosiahla najvýraznejší štvrťročný rast za viac ako rok, čo je prekvapujúci dôkaz odolnosti, ktorý bude naďalej tlačiť na Bank of England, aby ďalej zvyšovala sadzby. Ropa zaznamenala najdlhšiu sériu týždenných ziskov od polovice roka 2022, keďže viaceré správy predpovedajúce zvýšený dopyt poskytli nový impulz pre rally postavenú na zvýšenom riziku prerušenia dodávok a rozšírenom znížení produkcie Saudskej Arábie.

Medziročná miera inflácie v Nemecku bola v júli na úrovni 6,2 %, čo je menej ako 6,4 % v júni a zostáva tak blízko májového 14-mesačného minima 6,1 %. Jadrová inflácia rovnako poklesla a to na 5,5 %. Na mesačnej báze sa spotrebiteľské ceny v júli zvýšili o 0,3 %, teda rovnakým tempom ako v júni. Spotrebiteľské ceny v Číne v júli medziročne klesli o 0,3 %, čo je prvý pokles od februára 2021. Na mesačnej báze spotrebiteľské ceny nečakane vzrástli o 0,2 %. Ročná miera inflácie v USA sa v júli zrýchlila z júnových 3 % na 3,2 %, avšak pod úrovňou prognóz 3,3 %. Znamená to zastavenie poklesu počas 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Rok predtým začala inflácia klesať z najvyššej úrovne 9,1 %. Jadrová inflácia sa medzitým znížila z júnových 4,8 % na 4,7 %, čo je pod očakávanou hodnotou 4,8 %. Mesačná miera inflácie v USA sa v júli udržala na stabilnej úrovni 0,2 %, čo zodpovedalo očakávaniam trhu.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    – 0,72 %

DOW JONES:             – 0,05 %

NASDAQ:                   – 1,98 %

DAX:                           – 0,74 %

Euro Stoxx 50:          – 0,37 %

NIKKEI:                       – 0,77 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                    + 16,27 %

DOW JONES:             + 6,44 %

NASDAQ:                   + 30,37 %

DAX:                           + 13,82 %

Euro Stoxx 50:          + 13,87 %

NIKKEI:                       + 9,77 %

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.