Na svetovom trhu bude menej kvalitnej pšenice

Úroda pšenice na severnej pologuli podporí globálnu ponuku. Problémy však budú s obilím prémiovej kvality, keďže nepriaznivé poveternostné podmienky a vojenský konflikt na Ukrajine kazia úrodu.

Traktory na severe Európy kvôli neustálym dažďom nevychádzajú na polia a kvalita ukrajinskej pšenice sa zhoršuje, pretože vojenské operácie narúšajú poľnohospodárske procesy. Čína sa stará najjmä kŕmenie ošípaných a hydiny.

A pšenice, ktorá je vhodná na výrobu základných potravín, ako je chlieb a rezance, veľmi chýba, aj keď sa celosvetová produkcia blíži k rekordným úrovniam. Zvýši pozornosť aj exportérom na juhu, kde bude úroda o pár mesiacov.

„Bude menej mletej pšenice,“ povedal Dan Bass, prezident chicagského konzultanta AgResource. “Potrebujeme dobré výnosy kvalitných plodín s vysokým obsahom bielkovín v Argentíne aj Austrálii, aby sme preklenuli medzeru.”Úroda pšenice na severnej pologuli podporí globálnu ponuku. Problémy však budú s obilím prémiovej kvality, keďže nepriaznivé poveternostné podmienky a vojenský konflikt na Ukrajine kazia úrodu.
FIG.1Prognóza úrody prešenice. Graf podľa údajov The Bloomberg.

Región Čierneho mora

Najväčší dodávateľ v Rusku očakáva tento rok ďalšiu rekordnú úrodu, ale dažde – najmä v južných oblastiach – znamenajú, že kvalita bude pravdepodobne podpriemerná.

Podľa Ruského centra pre hodnotenie kvality obilia bolo k 31. júlu asi 74 % zozbieranej pšenice potravinárskej kvality v porovnaní s 91 % v rovnakom období minulého roka. Tieto čísla sa vzťahujú na skorú časť zberu a preplnené obilné prístavy v Rusku a nízke ceny na domácom trhu naďalej zvyšujú atraktivitu jeho ponuky.

Podľa UkrAgroConsult je situácia na Ukrajine oveľa horšia: iba 35 – 40 % pšenice bude pravdepodobne v mlynárskej kvalite, čo je najnižšia hodnota za posledné desaťročie. Farmári museli bojovať s vlhkým počasím a vojenský konflikt obmedzuje prístup k hnojivám. Koniec čiernomorskej dohody o obilí obmedzuje aj možnosť exportu obilia z krajiny.

Severná Amerika

Suchšie počasie zlepší kvalitu zrna v severoamerickom pásme pšenice, hoci produkcia je obmedzená. Kvôli neúprosným suchám bola úroda tvrdej červenej ozimnej pšenice v USA, ktorá sa používa na výrobu univerzálnej múky, na najnižšej úrovni od 60. rokov minulého storočia. Sucho zasiahlo aj niektoré časti Kanady.

 

Na pozadí čiernomorských problémov táto situácia zvýšila futures na chicagskú pšenicu o 16 % z minima dosiahnutého na začiatku tohto roka. Očakáva sa, že USDA zníži svoju prognózu globálnych akcií.

Európa

Severné regióny Európskej únie – druhý najväčší exportný región na svete – pokryli silné dažde. Francúzsko dokázalo zozbierať väčšinu svojej mäkkej pšenice v predstihu, ale búrky zhoršujú kvalitu zvyšku úrody. Do začiatku augusta Nemecko zožalo menej ako pätinu pšenice.

Tam, kde dažde bránia aj práci na poli, zrelá pšenica ponechaná príliš dlho na poliach sa môže nakláňať alebo ležať, čo sťažuje zber, keď sa poveternostné podmienky zlepšia, povedala Megan Hesketh, senior analytička Rady pre rozvoj poľnohospodárstva a záhradníctva v Spojenom kráľovstve.

Veľké oneskorenia zberu tiež znižujú množstvo bielkovín v zrne, čo pomáha vytvárať lepkové vlákna v ceste, uviedol nemecký spracovateľ plodín Agravis vo vyhlásení.

Neustále a denne prší,“ uviedla v e-maile Katharina Geiger, poradkyňa pre politiku pestovania v asociácii farmárov DBV. “Poľnohospodári v severnom Nemecku sa obávajú, že vlhkosť spôsobí, že obilie bude náchylné na hubové choroby.”

Čína

Prívalové dažde zasiahli hlavné čínske regióny počas zberu, znížili produkciu z minulého roka a poškodili kvalitu u najväčšieho svetového producenta a spotrebiteľa. Neutíchajúce dažde na severe spôsobili, že veľké množstvo úrody plesnivie alebo vyklíčilo, takže je vhodná len pre hospodárske zvieratá.

 

Krajina sa minulú sezónu vyšplhala na vrchol svetového dovozného rebríčka a tento rok bude s najväčšou pravdepodobnosťou aktívne nakupovať obilie aj na zahraničných trhoch. Aj keď podľa pekinskej poľnohospodárskej poradenskej spoločnosti BOOABC objemy dovozu v tomto roku pravdepodobne neprekročia predchádzajúce úrovne. Predpokladá sa, že Čína v sezóne 2023-24 pravdepodobne vyprodukuje 63,7 milióna ton mletej pšenice, čo je o 40 % menej ako v predchádzajúcom roku.

“Vo všeobecnosti nemáme problémy s domácimi dodávkami,” povedal Ma Wenfeng, analytik spoločnosti BOABC. Mlynárske spoločnosti, najmä štátne, však zvýšia nákup kvalitnej pšenice z medzinárodného trhu.

Čína

Suchšie počasie zlepší kvalitu zrna v severoamerickom pásme pšenice, hoci produkcia je obmedzená. Kvôli neúprosným suchám bola úroda tvrdej červenej ozimnej pšenice v USA, ktorá sa používa na výrobu univerzálnej múky, na najnižšej úrovni od 60. rokov minulého storočia. Sucho zasiahlo aj niektoré časti Kanady.

Na pozadí čiernomorských problémov táto situácia zvýšila futures na chicagskú pšenicu o 16 % z minima dosiahnutého na začiatku tohto roka. Očakáva sa, že USA zníži svoju prognózu globálnych zásob obilia.

(S využitím materiálov tlačovej agentúry The Bloomberg)

 

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.