Čo týždeň dal: Analytici očakávajú, že zvýšenie inflácie pravdepodobne nezmení predpovede vedenia Fed-u na tri zníženia úrokov

Investori na Wall Street koncom týždňa čelili štvrťročnej epizóde, ktorá je známa ako „trojité čarodejníctvo“ (triple witching), v ktorej sú splatné derivátové kontrakty viazané na akcie, indexové opcie a futures – čo núti investorov hromadne presunúť, či rollovať svoje existujúce pozície alebo otvoriť nové.

Avšak vypršanie platnosti aktív v hodnote približne 5,3 bilióna dolárov by nemalo slúžiť ako merítko toho, čo sa na trhu bude diať budúci týždeň a neskôr.

V pondelok sa Index S&P 500 obchodoval o 0,65 % nižšie, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa obchodoval o 1,53 % nižšie. Obchodovanie Nvidia Corp. v premarket signalizovalo ďalšie straty po tom, čo akcie spoločnosti v piatok klesli o viac ako 5 %. Komentáre politikov z minulého týždňa sa zdali investorom na Wall Street veľmi holubičie a traderi so swapmi vnímali júnové zníženie sadzieb ako virtuálne, dokonca aj napriek silným údajom o mzdách. Index S&P 500 sa koncom minulého týždňa zvýšil o 1 % po tom, čo predseda Fedu Jerome Powell vo svojom svedectve pred Senátom povedal, že centrálna banka „nie je ďaleko“ od zníženia úrokových sadzieb.

V utorok sa Index S&P 500 obchodoval na vyšších hodnotách oproti predchádzajúcemu dňu, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa obchodoval približne o tretinu percentuálneho bodu nižšie.

Údaje ukazujúce základnú infláciu v USA mierne presiahli prognózy analytikov. Hlavný index spotrebiteľských cien v USA, ktorý nezahŕňa náklady na potraviny a energie, sa od januára zvýšil o 0,4 %. To je pokles oproti januáru, ale stále príliš rýchle tempo pre vedenie Fedu. Investori sa už pravdepodobne menej zaujímajú o skutočné čísla inflácie a viac sa zameriavajú na to, či to zmení očakávania zníženia sadzieb Fedom v júni. Vzhľadom na to, že trhy sú nastavené na to, čo je „isté“, teda bez ohľadu na to, či je inflácia ideálna, investori väčšinou chcú vedieť, či môžu počítať s tým, čo sa všeobecne očakáva. Investori sa obávajú, že táto správa by mohla spustiť prístup Fedu „držať úroky vyššie dlhšie“. Vo všeobecnosti trhy precenili, ako rýchlo by Fed konal, čo sa týka znižovania sadzieb, a Fed bol následne konzistentný v tom, čo povedal, že urobí. Dobrou správou je, že reálny priemerný hodinový zárobok v ekonomike USA vzrástol o 1,1 % a čo je dôležitejšie, reálny priemerný týždenný zárobok vzrástol o 0,5 %, čo naznačuje, že spotrebiteľ by mal mať väčšiu kúpnu silu.

V stredu sa Index S&P 500 obchodoval o 1,12 % vyššie, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa vyšplhal nahor o 1,49 percentuálneho bodu. V premarket obchodovaní si akcie spoločnosti Nvidia Corp. pripísali zisky, čo naznačuje, že výrobca čipov môže predĺžiť rally predchádzajúcej relácie. Naopak akcie Tesla Inc. sa posunuli nadol po tom, čo Wells Fargo znížila ich rating z rovnovážnej úrovne. Akcie spoločnosti Dollar Tree Inc. sa naopak prepadli po tom, čo za štvrtý štvrťrok tržby a zisk spoločnosti nesplnili očakávania Wall Street. Spoločnosť tiež oznámila plány na zatvorenie približne 600 obchodov Family Dollar v prvej polovici fiškálneho roka.

Obchodníci sa držali stávok na zníženie sadzieb Fed-om na tento rok aj po tom, čo bola inflácia v USA v utorok vyššia, ako sa očakávalo. Analytici sa domnievali, že pre Fed bude ťažké, aby na ďalšom stretnutí nezaujal „jastrabý“ tón, keďže boj proti inflácii ešte zjavne nie je vyhratý. Index Stoxx Europe 600 vymazal mierne zisky počas mierneho obchodovania.

Vo štvrtok Index S&P 500 mierne klesol o 0,19 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 zaznamenal pokles o 0,83 %. Najväčší svetový trh s dlhopismi to mal ťažké pri hľadaní smeru, keďže údaje poukazovali na pretrvávajúcu infláciu, zatiaľ čo maloobchodné tržby zaostávali za prognózami. Ani akciové trhy neprekypovali prílišným presvedčením, pričom futures na S&P 500 si držali malé zisky. Dolár kolísal. Tu sú niektoré z titulov, ktoré zaznamenali najväčšie pohyby v premarket obchodovaní v tento deň: Akcie spoločnosti Tesla (NASDAQ: TSLA) klesli o 1,5 % po tom, čo UBS znížila svoju cieľovú cenu za akciu pre tohto výrobcu EV, pričom uviedla riziká ohrozujúce prognózy dodávok. Akcie Nvidie (NASDAQ:NVDA) klesli o 1,8 %, čím pokračovali v nedávnom výpredaji dominantného dodávateľa čipov umelej inteligencie z „all-time high“ úrovne. Na nadchádzajúci týždeň je naplánovaná výročná vývojárska konferencia tejto spoločnosti. Akcie Robinhood (NASDAQ:HOOD) vzrástli o 12 % po tom, čo maklérsky dom zaznamenal za mesiac február silný rast aktív v správe.

V piatok akciový trh klesol, keď veľké technologické firmy zaznamenali výpredaje akcií a množstvo opcií, ktoré vypršali, hrozilo spustením náhlych cenových výkyvov.

Index S&P 500 klesol o približne 0,43%, čo viedlo k stratám v jeho najvplyvnejšej skupine technologických spoločností. Nasdaq 100 zaznamenal pokles o 1 %. Spoločnosť Adobe Inc. klesla o 13 % kvôli slabému výhľadu predaja. 10-ročné výnosy štátnych dlhopisov vzrástli o dva bázické body na 4,31 %. Dolár v obchodovaní kolísal.

Obchodníci z Wall Street sa pripravovali na štvrťročnú epizódu, ktorá je známa ako „trojité čarodejníctvo“, v ktorom sú splatné derivátové kontrakty viazané na akcie, indexové opcie a futures – čo núti obchodníkov hromadne presunúť, či rollovať svoje existujúce pozície alebo otvoriť nové. Tentoraz vypršala platnosť aktív v hodnote približne 5,3 bilióna dolárov.

Epizóda opcií prišla v kritickom bode pre poziciovanie trhov na budúcotýždňové zasadnutie o politike Federálneho rezervného systému. Analytici všeobecne očakávajú, že nedávne zvýšenie inflácie pravdepodobne nezmení predpovede politikov na tri zníženia úrokových sadzieb v tomto roku a štyri v roku 2025.

 

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Pondelok 11.3.2024

Ázia: Japonská ekonomika vzrástla o 0,4 % v porovnaní s predbežným poklesom o 0,4 % a znížením o 3,2 % v 3. štvrťroku.

EÚ: Maloobchodný predaj v Španielsku vzrástol v januári 2024 medziročne o 0,3 %, po nadol revidovanom raste o 2,7 % v predchádzajúcom mesiaci.

USA: Očakávania spotrebiteľskej inflácie v USA na budúci rok zostali stabilné na úrovni 3 %, čo je najmenej za tri roky.

Utorok 12.3.2024

Ázia: Výrobné ceny v Japonsku vzrástli vo februári 2024 medziročne o 0,6 %, rýchlejšie ako 0,2 % v predchádzajúcom mesiaci a nad trhovými prognózami nárastu o 0,5 %.

EÚ: Nemecká inflácia spotrebiteľských cien bola vo februári 2024 na medziročnej úrovni 2,5 %, čo je najnižšia miera od júna 2021 a blíži sa k cieľu Európskej centrálnej banky 2,0 %.

USA: Ročná miera inflácie základných spotrebiteľských cien v Spojených štátoch, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú potraviny a energie, sa vo februári 2024 znížila na takmer trojročné minimum 3,8 %, čo je mierne zníženie z 3,9 % v januári, ale nad trhovými prognózami 3,7 %.

Streda 13.3.2024

Ázia: Sezónne upravená miera nezamestnanosti v Južnej Kórei klesla vo februári 2024 na 2,6 % z 3 % v predchádzajúcom mesiaci.

EÚ: Priemyselná produkcia v eurozóne sa v januári 2024 medziročne prepadla o 6,7 %, čo predstavuje výrazný obrat oproti nadol revidovanému rastu o 0,2 % zaznamenanému v decembri a dopadla oveľa horšie ako trhové projekcie poklesu o 2,9 %.

USA: Priemerná zmluvná úroková sadzba pre 30-ročné hypotéky s pevnou sadzbou a zodpovedajúcimi zostatkami úverov (766 550 USD alebo menej) sa v týždni končiacom 8. marca 2024 znížila o 18 bázických bodov na 6,84 %.

Štvrtok 14.3.2024        

Ázia: Investície cudzincov do akcií v Japonsku sa v týždni končiacom sa 9. marca 2024 zvýšili o 376,60 miliárd jenov.

EÚ: Miera jadrovej inflácie v Španielsku, ktorá nezahŕňa volatilné položky, ako sú nespracované potraviny a energie, sa vo februári 2024 medziročne znížila na 3,5 % z 3,6 % v predchádzajúcom mesiaci.

USA: Index výrobných cien pre konečný dopyt v Spojených štátoch vzrástol vo februári 2024 medziročne o 1,6 %, čo predstavuje najväčší nárast od vlaňajšieho septembra a prekonal očakávania trhu o 1,1 % náraste.

Piatok 15.3.2024

Ázia: Ceny nových domov v Číne klesli vo februári 2024 medziročne o 1,4 %, čo je rýchlejšie ako 0,7 % pokles v predchádzajúcom mesiaci.

EÚ: Ročná miera inflácie v Taliansku dosiahla vo februári 2024 0,8 percenta, rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci a v súlade s predchádzajúcimi odhadmi.

USA: Exportné ceny v USA vzrástli vo februári 2024 medzimesačne o 0,8 percenta, po 0,9 percentnom náraste v januári a prekonali očakávania trhu o 0,2 percentnom zvýšení.

Adam Cicák, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.