Čo týždeň dal: Fed ešte nezníži úrokové miery

NEW YORK – V pondelok americké akcie ukončili trojdňové preteky, keď investori spracovávali komentáre predstaviteľov Federálneho rezervného systému a k tomu sa pridali aj údaje, ktoré indikujú pomalší rast vo výrobnom sektore.

Index S&P 500 v pondelok klesol po tom, čo prekonal svoj najlepší mesiac od roku 2020. Predstavitelia Fedu naznačili, že centrálna banka bude musieť ďalej zvyšovať sadzby, aby dostala infláciu pod kontrolu. Index nákupných manažérov vo výrobe bol najnovším údajom, ktorý nám ukazuje, že agresívne sprísňovanie Fedu začína spomaľovať ekonomický rast.

Akcie v júli prudko vzrástli kvôli špekuláciám, ktoré hovorili o potencionálnom ukončení cyklu zvyšovania sadzieb centrálnou bankou, čo by naznačovalo, že nekontrolovateľná inflácia by mohla byť už za vrcholom.

Hospodárske výsledky spoločností zároveň do značnej miery ukázali, že spoločnosti sú schopné dosahovať rast zisku aj v náročnom ekonomickom prostredí. Geopolitické napätie tiež udržalo trhy na hrane, pričom Čína opäť varovala, že jej armáda zasiahne, ak predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová uskutoční návštevu Taiwanu.

V utorok americké akcie klesli a štátne dlhopisy klesli po tom, čo predstavitelia Federálneho rezervného systému naznačili, že centrálna banka má stále v úmysle zvyšovať sadzby, kým nebude inflácia pod kontrolou. Index S&P 500 sa pohyboval medzi ziskami a stratami, pretože príchod Nancy Pelosiovej na Taiwan podnietil Čínu, aby oznámila raketové testy, hoci jej návšteva podľa nej nezmenila dlhodobú politiku USA v regióne.

Investori dávajú pozor na jastrabie komentáre predstaviteľov Fedu o potrebe vyšších sadzieb na obmedzenie vysokej inflácie. Zatiaľ čo prezidentka Fedu v San Franciscu Mary Dalyová v utorok povedala, že Fed „nie je ani zďaleka“ hotoví s úsilím znížiť infláciu, prezident chicagského Fedu Charles Evans povedal, že očakáva, že tempo zvyšovania sadzieb sa neskôr v priebehu roka začne spomaľovať. Čerstvé ekonomické údaje tiež držali investorov v strehu.

Nedávne údaje ukázali, že voľné pracovné miesta v USA v júni klesli na deväťmesačné minimum, čo je znakom zmierňovania dopytu po pracovnej sile v dôsledku rastúcich ekonomických tlakov. Trh práce bol jasným bodom v ekonomike, ktorá inak stráca dynamiku a možno smeruje k
recesii.

Americké akcie v stredu zaznamenali dvojdňový pokles. Nedávne údaje však zmiernili obavy z hospodárskeho spomalenia, keďže rast v sektore služieb v USA sa v júli nečakane vzrástol na trojmesačné maximum. Jerome Powell signalizoval, že tempo budúceho zvyšovania sadzieb sa môže neskôr v tomto roku spomaliť. Viacerí lídri Fedu však odvtedy uviedli, že centrálna banka ani zďaleka neskončila so sprísňovaním a zostáva zameraná na znižovanie inflačných tlakov, ktoré sú najhorúcejšie za štyri desaťročia. Trhy sú tiež o niečo pokojnejšie, keďže napätie medzi USA a Čínou kleslo po tom, čo predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová opustila Taiwan.

Jej návšteva vyvolala nepríjemnú reakciu Číny a trhy boli pred jej príchodom v utorok na hrane. Americké akcie vo štvrtok kolísali, keď obchodníci analyzovali rôzne hospodárske výsledky firiem na pozadí agresívneho zvyšovania úrokových sadzieb zo strany globálnych centrálnych bánk. Slabá
likvidita v lete má tiež tendenciu zosilňovať pohyby na trhu. Príval ekonomických údajov, ktoré boli zverejnené tento týždeň, zmiernili obavy z poklesu a zároveň naznačili stabilizáciu rastu.

Vo štvrtok Clevelandská prezidentka Fedu Loretta Mesterová zopakovala prísľub centrálnej banky znížiť infláciu zvýšením úrokových sadzieb. Jej oponenti tento týždeň tiež podporili tento jastrabí postoj a prinútili trhy, aby sa prekalibrovali po tom, čo pôvodne očakávali holubičí prístup šéfa Fedu Jerome Powella, ktorý minulý týždeň naznačil jemnejší prístup. Napätie medzi USA a Čínou tiež svojim spôsobom
zahmlieva ekonomický výhľad.

Čína pravdepodobne odpálila rakety nad Taiwanom počas vojenských cvičení vo štvrtok, uviedlo Japonsko, čo bolo súčasťou najväčších cvičení v Pekingu cez prieliv za posledné desaťročia po tom, čo tento ostrov navštívila predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová.

Index S&P 500 v piatok opäť klesol, keďže investori špekulovali, že hrozba recesie neskončila. Hlavnou hnacou silou nedávneho pohybu vyššie bolo to, že investori dúfali, že Fed bude menej agresívny pri zvyšovaní sadzieb.

Správa o silných pracovných miestach potvrdzuje pohľad Fedu na odolnú ekonomiku, ktorá dokáže vydržať ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb. Obchodníci teraz menia očakávania týkajúce sa politiky Fedu, pričom nárast o trištvrte percentuálneho bodu je pravdepodobní scenár na septembrovom zasadnutí, keď centrálna banka bojuje s infláciou.

Tento postoj sa pravdepodobne posilnil po piatkovej správe o zamestnaní a vylúčil možnosť holubičieho prístupu, ktorý minulý týždeň naznačil šéf Fedu Jerome Powell. Kvalitné hospodárske výsledky v kombinácii s nízkou likviditou, ktorá je bežná v lete, tento týždeň rozbehli akciový trh. Mnohé firmy prekonali očakávania a dokázali, že zvládajú vysokú infláciu a nepriaznivé ekonomické vyhliadky.

Čína oznámila, že zastaví spoluprácu s USA v mnohých oblastiach vrátane tém ako sú zmena klímy a obrana po tom, čo predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová tento týždeň navštívila Taiwan. Čína tiež vyslala vojnové lode cez strednú líniu Taiwanského prielivu.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoji za zmienku, Caixin China General Manufacturing PMI v júli 2022 klesol na 50,4 z júnového 13-mesačného maxima 51,7. Zatiaľ sa signalizuje spätný nárast továrenskej aktivity, pretože najnovšie správy hovoria o zmiernení
rozsiahlych blokád zapríčinených Covidom.

Výroba aj nové objednávky rástli miernejším tempom zatiaľ čo zamestnanosť klesala už 4. mesiac po sebe, pričom miera úbytku pracovných miest bola
najrýchlejšia od apríla 2020. Miera nezamestnanosti v eurozóne zostala v júni 2022 druhý mesiac po sebe nezmenená na úrovni 6,6 %, čo je rekordne nízka hodnota a je v súlade s prognózami trhu. Rok predtým bola miera nezamestnanosti oveľa vyššia na úrovni 7,9 %. Miera nezamestnanosti v USA klesla v júli 2022 na 3,5 %, čo je najnižšia úroveň od februára 2020, z 3,6 % v predchádzajúcom období, pričom analytici očakávali, že sa nezmení. Počet nezamestnaných mierne klesol na 5,7 milióna.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: +0,36 %
DOW JONES: -0,13 %
NASDAQ: +2,15 %
DAX: +0,67 %
Euro Stoxx 50: +0,47 %
NIKKEI: +1,35 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: -13,03 %
DOW JONES: -9,73 %
NASDAQ: -19,10 %
DAX: -14,55 %
Euro Stoxx 50: -13,33 %
NIKKEI: -2,14 %

Michal Bernát, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.