Naftogaz Ukrajiny núka zľavu prepravy 50 %

KYJEV – Spoločnosť Naftogaz Ukrajina je pripravená zabezpečiť dodatočný tranzit zemného plynu v objeme až 55 miliárd metrov kubických ročne.

Môže to byť so zľavou 50% zľavu z nákladov na dopravu uvedených v zmluve o tranzite s Gazpromom z konca roku 2019. Oznámil to dnes 24. októbra 2021 v nedeľu šéf Naftogazu Jurij Vitrenko.

“Firma Naftogaz je pripravená zorganizovať tranzit ďalších 55 miliárd metrov kubických plynu ročne, (151 miliónov metrov kubických za deň) . Tieto objemy zodpovedajú kapacite plynovodu Nord Stream 2. Naftogaz disponuje voľnými kapacitami v ukrajinskom plynárenskom prepravnom systéme,” napísal na Facebooku. Konkrétne Vitrenko povedal, že organizácia takéhoto tranzitu” môže stáť o 50 % menej, “ako náklady ustanovené v zmluve o tranzite medzi Naftogazom a Gazpromom.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelensky 22. októbra 2021 pre Bloomberg povedal, že Ukrajina ponúka Gazpromu, ako aj ďalším potenciálnym tranzitným krajinám, 50 % zľavu na tranzit plynu do Európy nad rámec 40 miliárd kubických metrov stanovených v zmluve. Zdôraznil, že “Ukrajina garantuje špeciálne protikrízové ​​podmienky pre tranzit v prípadoch dodávok presahujúcich objemy uvedené v zmluve.”

Jurij Vitrenko v tejto súvislosti uviedol, že Kyjev by rád videl ako svojich klientov európske spoločnosti. “Samozrejme, máme záujem, aby našimi klientmi boli európske spoločnosti, a pre nich zabezpečíme podmienky rovnako dobré ako Gazprom. Vieme uzatvárať zmluvy podľa medzinárodného práva a zároveň byť flexibilní a zároveň dodržiavať medzinárodné štandardy, “ uzavrel.

Naftogaz a Gazprom podpísali 30. decembra 2019 zmluvu o tranzite energetického nosiča na päť rokov. Minimálne zaručené čerpanie v rámci novej schémy „čerpaj alebo plať“ je 65 miliárd kubických metrov plynu v prvom roku a 40 miliárd metrov kubických každý v nasledujúcich štyroch. V rámci päťročného tranzitného kontraktu Ukrajina dostane viac ako 7 miliárd dolárov. V roku 2020 sa cez územie tejto krajiny do EÚ prepravilo 55,8 miliárd kubických metrov ruského plynu, čo je najnižšia hodnota za posledných sedem rokov.